Ciekawi świata, kultury i bibliotek

Na kulturalnej mapie miasta, co jakiś czas pojawiają się wydarzenia, których nie można po prostu pominąć. Poznański Oddział SBP stara się być “na czasie” i uczestniczyć w tych, które wpisują się w naszą stowarzyszeniową aktywność pod hasłem “ciekawi świata, kultury i bibliotek”.

W niedzielne przedpołudnie, 26 lutego 2023 wybraliśmy się na oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki” do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Nasz Oddział frekwencyjnie dopisał. Pojawili się bibliotekarze, miłośnicy sztuki z Biblioteki Uniwersyteckiej, Raczyńskich, Pedagogicznej, Wojewódzkiej w Poznaniu, Publicznej w Swarzędzu oraz sympatycy SBP, rodzina i przyjaciele.

Pomimo, że dzień wolny i powinniśmy być dalecy od spraw zawodowych, szukaliśmy na obrazach Jacka Malczewskiego motywu książki. Z sukcesem. Znaleźliśmy trzy przykłady: pierwszy z ok. 1878 roku, obraz “Bratankowie” przedstawiający chłopców pochylonych nad książką, następnie z ok. 1905 roku “Portret Leona Pinińskiego”, gdzie portretowany trzyma książkę w dłoniach i obraz “Chłopiec koło okna” z 1926 roku. Niestety nic nie wskazuje na konkretne tytuły wypatrzonych woluminów, co potwierdził również, zapytany przez nas, kurator wystawy Paweł Napierała, który znakomicie opowiadał o symbolach i dziełach Malczewskiego oraz kulisach całego przedsięwzięcia.

Ponad trzydzieści przywiezionych i wyeksponowanych obrazów stanowi doskonałe dopełnienie zbiorów własnych Muzeum Narodowego, które posiada w swojej kolekcji ponad 80 dzieł artysty. Wiedząc jednak, że Malczewski pozostawił po sobie ponad 2 tysiące obrazów, to czujemy jeszcze skalę możliwości.

Organizatorzy wokół wystawy oferują liczne i dodatkowe działania edukacyjne przybliżające ogółowi kulisy sztuki (m.in. materiały filmowe na YT, kody QR z komentarzem, spacer wirtualny, lekcje edukacyjne…).

Warto odwiedzić Poznań, warto odwiedzić Muzeum i stronę www. Zwłaszcza, że wystawa “Idę w świat i trwam” została przedłużona do 1 października 2023 roku. Polecamy skorzystać, docenić, okazać wsparcie i wierzyć w szybkie rozwiązanie konfliktu z Rosją.

Galeria zdjęć