Aktualności

Laureatki Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego w roku 2024

20 listopada 2024 roku w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego.

Tegoroczne wyróżnienia, ufundowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie bibliotekarstwa, z rąk Mariusza Polarczyka, przewodniczącego Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymali:

  • Justyna Belter-Rusek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Michalskiego w Chodzieży;
  • Magdalena Bera, starszy kustosz Biblioteki Raczyńskich;
  • Róża Mleczak, starszy kustosz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu, dyrektorzy i pracownicy bibliotek wielkopolskich, członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz współpracownicy i rodziny laureatów.

Uroczystości towarzyszył występ artystyczny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu: flecistek: Heleny Hałas i Weroniki Kucharskiej, skrzypka Witolda Waszkiewicza oraz pianistów: Heleny Martusewicz i Filipa Kaucha. Artystom towarzyszyła dr Joanna Zathey-Wójcińska.

Galeria zdjęć

Wręczenie Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego

Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu
zaprasza na uroczystość wręczenia

Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego

w dniu 20 listopada 2024 roku o godz. 11.00

w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu,

Stary Rynek 78/79.

Program uroczystości

  • Powitanie – Mariusz Polarczyk - Przewodniczący Zarządu Okręgu SBP w Poznaniu
  • Ogłoszenie wyników Konkursu im. Andrzeja Wojtkowskiego
  • Wręczenie nagród
  • Występ artystyczny
  • Poczęstunek

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć

BUDOWANIE EFEKTYWNEGO ZESPOŁU - warsztaty

Centrum Promocji Informatyki zaprasza 3 grudnia 2024 na warsztaty on-line z budowania efektywnego zespołu

Budowa i doskonalenie zespołów pracowniczych budzą duże zainteresowanie współczesnych organizacji. Z badań naukowych wynika, że na powodzenie i efektywność organizacji oprócz czynników materialnych, technicznych i finansowych, istotny wpływ mają ludzie, ich umiejętności, kompetencje, możliwości oraz wyznawane wartości. Równie ważne są relacje między ludźmi, forma organizacji ich pracy oraz role jakie pełnią w zespole.

Warsztaty skierowane są przede wszystkim dla bibliotekarzy oraz pracowników instytucji kultury, którzy:

  • chcą budować dobrze funkcjonujące zespoły,
  • chcą skutecznie rozwiązywać problemy w swoim zespole,
  • chcą rozwijać indywidualne i zespołowe kompetencje zawodowe, uwzględniając przy tym odmienność typów osobowości,
  • poprzez współpracę i osiąganie maksymalnej satysfakcji, chcą wydobywać ukryty potencjał zespołu.

Podczas warsztatów wykorzystywane są, między innymi, następujące metody treningowe:

  • Burza mózgów.
  • Dyskusja.
  • Studium przypadku.
  • Odgrywanie ról.
  • Interaktywna prezentacja.
  • Ćwiczenia indywidualne i grupowe.

Szkolenie przeprowadzi: Paweł Pioterek, absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMK w Toruniu. Od 1997 zatrudniony w Bibliotece Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu na stanowisku kustosz dyplomowany.

Szczegóły i rejestracja na stronie Centrum Promocji Informatyki

Zmarł Franciszek Łozowski

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Franciszka Łozowskiego, Członka Honorowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu w latach 1964-1991 i redaktora "Słownika bibliotekarzy wielkopolskich 1918-2000".

W 2001 roku za swoją pracę został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Był także inicjatorem ustanowienia Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego, przyznawanej od 1994 roku bibliotekarzom województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa. Sam tę Nagrodę otrzymał w 2002 roku.

Pogrążonym w bólu Najbliższym składamy wyrazy współczucia, łącząc się w przeżywaniu tych trudnych dni.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek 18 października br. o godz. 14.30 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

Franciszek Łozowski - wspomnienie
16.01.1928 - 3.10.2024

Historyk, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1955), asystent na Wydziale Filozoficzno-Historycznym tegoż Uniwersytetu, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu w latach 1964-1991.

Był organizatorem bibliotek publicznych w województwie poznańskim i koordynatorem działań bibliotek różnych sieci w regionie. Konsekwentnie rozbudowywał, unowocześniał i modernizował biblioteki publiczne. Dzięki jego inwencji i umiejętnej współpracy z władzami wojewódzkimi do 1975 r. wybudowano lub adaptowano obiekty dla bibliotek powiatowych w Nowym Tomyślu, Ostrzeszowie, Obornikach, Gostyniu, Kościanie i Krotoszynie. W trudnych latach 80-tych minionego wieku uzyskał dla 25 bibliotek samodzielne pomieszczenia oraz zainicjował budowę bibliotek w Kostrzynie, Suchym Lesie, Luboniu i Czerniejewie. Biblioteki wyposażał w zestawy urządzeń do nauki języków obcych, tworząc gabinety audio w bibliotekach powiatowych. Wprowadził także do polskiej praktyki bibliotekarskiej rozbudowę księgozbiorów o literaturę niebeletrystyczną, regionalną oraz dokumenty życia społecznego. Dbał o tworzenie się wokół bibliotek młodzieżowego ruchu miłośników książki „Pro Libris”. Współdziałał z poznańskim środowiskiem literackim i naukowym w organizowaniu spotkań z czytelnikami.

Podczas kierowania Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Poznaniu przekształcił ją w uznany w kraju ośrodek instrukcyjno-metodyczny i informacyjno-bibliograficzny. Od 1981 r. rozpoczął edycję wydawanej do dzisiaj „Bibliografii Regionalnej Wielkopolski”.

Wykładał w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Policealnym Studium Bibliotekarstwa Zaocznego w Poznaniu, w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy im. Joachima Lelewela w Jarocinie. Występował także jako prelegent na wielu konferencjach i sympozjach w kraju.
Swoją pracę zawodową łączył z działalnością społeczną. Powołany został przez Ministra Kultury i Sztuki do Państwowej Rady Bibliotecznej, w latach 1968-1980 był również członkiem Prezydium i Przewodniczącym Sekcji Czytelnictwa. Wchodził w skład Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu w latach 1982-1986 oraz przewodniczył Komisji Wychowania, Oświaty i Kultury.

Przygotował szereg publikacji naukowych z historii Wielkopolski XX wieku oraz zapisał się jako autor lub redaktor opracowań i czasopism dotyczących bibliotekarstwa wielkopolskiego, m.in. „Biblioteki publiczne województwa poznańskiego” (1968), „Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Wielkopolsce 1920-2000” (2001), „Słownik bibliotekarzy wielkopolskich 1918-2000” (2001), „Informator Bibliotekarza Wielkopolskiego” (1967-1972). Regularnie wypowiadał się na łamach czasopism kulturalnych i bibliotekarskich, zwłaszcza „Bibliotekarza”.

Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, pełniąc na przestrzeni lat funkcje członka Prezydium i wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego (lata 1972-2001), w późniejszych latach członka Głównej Komisji Rewizyjnej (lata 2001-2005). W latach 1966-2001 był przewodniczącym Okręgu Województwa Poznańskiego. Reprezentował również Stowarzyszenie na zjazdach bibliotek niemieckich.

Z jego inicjatywy od 1994 r. do dziś bibliotekarzom województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa przyznawana jest Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego - przedwojennego dyrektora Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Franciszek Łozowski był wielokrotnie honorowany odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2001). Od 1993 r. był Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W 2002 r. został laureatem Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego.

Pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako wybitny bibliotekarz, ale przede wszystkim jako życzliwy i serdeczny Kolega.

Zarząd Okręgu Wielkopolskiego SBP

Święto Patronalne - relacja z Nowego Tomyśla

14 września 2024 r., członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z Wielkopolski, czynni zawodowo bibliotekarze, emeryci oraz goście, uczestniczyli w XIX Patronalnym Święcie Bibliotekarzy Wielkopolskich. Swoją obecnością zaszczycili: Maria Bochan - honorowy członek, Mariusz Polarczyk - przewodniczący okręgu, Paweł Pioterek - członek zarządu głównego SBP.

Tegoroczne Patronalne Święto zorganizowane zostało przez poznański Oddział Stowarzyszenia. Współorganizatorem wydarzenie była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu i Koło SBP działające przy bibliotece.

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie biblioteki i spacer ulicami miasta wraz z Ryszardem Ratajczakiem – Zastępcą Naczelnika Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego oraz Eweliną Szofer-Pajchrowską – Naczelnikiem Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego.

O historii i działalności biblioteki opowiedziała wieloletnia była dyrektor Lucyna Kończal -Gnap. Czas spędzony w bibliotece uprzyjemnił koncert Zespołu Akordeonowego, który wystąpił w składzie: Ksawery Piter, Aleksander Maziec, Maksymilian Dziechciarek, Miłosz Migoń, Gabriel Dziechciarek i nauczyciel prowadzący Tomasz Miler.

Tuż po koncercie bibliotekarze udali się na spotkanie w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, gdzie czas umiliły piosenki w wykonaniu zespołu „Niespodzianka” pod kierunkiem Aleksandry Walczak.

Wszystkich gości powitała oficjalnie dyrektor nowotomyskiej biblioteki – Elżbieta Podlaszewska-Cybal, po niej głos zabrali: Adrianna Brzostowska - vice burmistrz Nowego Tomyśla, Mariusz Polarczyk – przewodniczący Okręgu SBP w Poznaniu oraz Maria Bochan - członek honorowy..

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do wspólnej biesiady.

Róża Mleczak
Izabela Putz

Pomoc dla poszkodowanych bibliotek

Szanowni Państwo,

jako stowarzyszenie chcemy pomóc bibliotekom, które ucierpiały w powodzi.
Na portalu SBP tworzymy listę poszkodowanych bibliotek. Jeśli wiecie Państwo o placówce, która nie jest wymieniona, będziemy wdzięczni za informację i uzupełnienie listy potrzebujących bibliotek, która znajduje się na stronie apelu.
Poza tym działaniem zbieramy informacje od darczyńców - innych bibliotek, wydawnictw, organizacji, firm, które chcą przekazać książki, sprzęt, jakąś pomoc.
Uruchomiliśmy również zbiórkę finansową na zakup książek, sprzętu, wyposażenia w zależności od potrzeb i zebranych kwot. Szczegóły zbiórki na tej stronie.

O wszystkim informujemy również w naszych mediach społecznościowych.
Będziemy wdzięczni za informacje, współpracę, pomoc w rozpowszechnieniu informacji o akcji.

Z pozdrowieniami
Biuro Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Wielkopolski Bibliotekarz Roku

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wzorując się na działaniach okręgów i oddziałów Stowarzyszenia postanowił od 2011 roku organizować doroczny Ogólnopolski Konkurs „Bibliotekarz Roku”. Zgodnie z założeniami konkurs ma przyczynić się do podniesienia prestiżu zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej, upowszechnienia wartości określających misję społeczną bibliotekarzy i ich odpowiedzialność w budowie społeczeństwa wiedzy oraz przyczynić się do rozbudzenia aktywności zawodowej bibliotekarzy.

Konkurs „Bibliotekarz Roku”, 2010 – 2014, przebiegał dwustopniowo i polegał na wyborze Bibliotekarza Roku danego województwa, przez zarządy okręgów i głosowaniu internetowym na portalu Stowarzyszenia www.sbp.pl.

Od konkursu „Bibliotekarz Roku 2015” w etapie II wprowadzono zasadę powszechnego głosowania internautów na portalu SBP i wybór Bibliotekarza Roku przez Kapituły Okręgowe z pominięciem własnego kandydata. Wynik był średnią arytmetyczną tych głosowań.

Ostatnia zmiana zasad konkursu miała miejsce w 2019 roku przy wyborze „Bibliotekarza Roku 2018”. Odtąd polega na wyborze „własnego” Okręgowego Bibliotekarza Roku przez Kapituły Okręgowe a o przyznaniu tytułu Bibliotekarza Roku decyduje ranking Kapituł Okręgowych.

Bibliotekarz Roku 2010 - w konkursie przeprowadzonym w 2011 roku, Okręg Wielkopolski nie brał udziału.

Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2011
Hanna Radoła, instruktor powiatowy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu,
oddział leszczyński, 9 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2012
Ewa Teresa Byczyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu,
oddział pilski, 10 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2013
Jerzy Kondras, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Heliodora Święcickiego w Śremie,
oddział poznański, 9 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2014
Sylwia Mróz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Złotowie,
oddział pilski, 2 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2015
Urszula Bochyńska, kustosz Działu Informacji Bibliograficznej i Regionalnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,
oddział poznański, 4 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2016
Dorota Grewling, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Michalskiego w Chodzieży,
oddział pilski , 4 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2017
Maria Piaskowska, kierownik Biblioteki Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu,
oddział poznański, 14 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2018
Paweł Pioterek, starszy kustosz dyplomowany Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu,
oddział poznański, 12 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2019
Honorata Anna Struzik, bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Michalskiego w Chodzieży,
oddział pilski, 6 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2020
Lucyna Kończal – Gnap, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu,
oddział poznański, 4 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2021
Ewa Zamiara, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Margoninie,
oddział pilski, 10 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2022
Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie,
oddział leszczyński, 7 miejsce w kraju,
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2023
Justyna Rudomina, nauczyciel bibliotekarz, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie,
oddział poznański, 1 miejsce w kraju - Bibliotekarz Roku 2023.

Opracowała Maria Bochan

Ogólnopolskie badanie członków SBP

Z inicjatywy Zarządu Głównego SBP zostanie przeprowadzone drugie badanie ankietowe skierowane do wszystkich członków Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jego celem jest zebranie opinii członków na temat działalności organizacji, do której należą i jej wpływu na środowisko bibliotekarskie.

Wyniki badania będą pomocne przy planowaniu kierunków działań Stowarzyszenia na najbliższe lata. Badanie będzie realizowane od 24 czerwca do 12 lipca 2024 r.

Prace związane z dystrybucją ankiety koordynuje dyrektor Biura Zarządu Głównego SBP Pani Aldona Zawałkiewicz: a.zawalkiewicz@sbp.pl

Wszelkie pytania dotyczące badania proszę kierować do Pana Pawła Pioterka, przewodniczącego Zespołu ds. badania opinii członków SBP: pawel.pioterek@poznan.merito.pl

Zarząd Główny zachęca wszystkich członków SBP do udziału w badaniu!

Link do ankiety dostępny jest u przewodniczących Kół.

Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego 2024

Zarząd Okręgu SBP w Poznaniu ogłasza edycję Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego 2024.

Podstawowe informacje o nagrodzie:

Dla kogo:

Nagrody przyznawane są bibliotekarzom wszystkich typów bibliotek działających na terenie województwa wielkopolskiego, którzy wyróżnili się w swojej pracy oraz mogą pochwalić się

  • wybitnymi osiągnięciami w pracy zawodowej,
  • dorobkiem naukowym w dziedzinie bibliotekarstwa, bibliotekoznawstwa i informacji naukowej,
  • dokonaniami organizacyjnymi służącymi rozwojowi bibliotek,
  • działalnością na rzecz stowarzyszeń zawodowych.

Nagrody:

Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego przyznawane są w dwóch kategoriach:

  • Nagrody główne,
  • Nagroda młodych dla bibliotekarzy, którzy nie ukończyli 35 lat.

Laureaci otrzymują nagrody finansowe.

Liczbę nagród oraz ich wysokość ustala Kapituła Nagrody.

Fundatorem Nagrody jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Jak kandydować:

Aby kandydować należy:

Wniosek może być wypełniony przez:

  • przewodniczących Kół SBP działających na terenie Wielkopolski lub
  • dyrektorów/kierowników bibliotek

i przekazany do Zarządu Oddziału SBP działającego na terenie, z którego wyłoniony jest kandydat (adresy i kontakty w zakładce O SBP - > Oddziały)

Zarządy Oddziałów opiniują wnioski i przekazują je do Zarządu Okręgu i kapituły Nagrody

Termin nadsyłania zgłoszeń:
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 września 2024 r.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć

XIX Święto Patronalne Wielkopolskich Bibliotekarzy – Dzień św. Wawrzyńca

Oddział SBP w Poznaniu serdecznie zaprasza na XIX Święto Patronalne Wielkopolskich Bibliotekarzy – Dzień św. Wawrzyńca, które odbędzie się w Nowym Tomyślu w sobotę 14 września 2024 roku.
Współorganizatorem wydarzenie jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu i Koło SBP działające przy bibliotece.

Program wydarzenia:

  • godz. 11.00 / msza święta, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pl. Chopina 10 *
  • godz. 12.00 / spacer po mieście i zwiedzanie biblioteki w Nowym Tomyślu, ul. Witosa 8
  • godz. 14.00 / biesiada w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, ul. Topolowa 10
  • godz. 16.00 / zakończenie

* godz. 10.00 / dla gości przyjezdnych kawa i herbata w Bibli(o)grodzie przy bibliotece

Zapisy:

Formularz zgłoszeniowy (link).

Prosimy o zgłoszenia i wpłaty do 16 sierpnia 2024 na konto Oddziału:

Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu
nr konta: 86 1610 1133 2003 0229 4443 0001
tytuł przelewu: darowizna_Święto Patronalne_imię i nazwisko

Kwota:

  • 100 zł
  • 85 zł - członkowie SBP

Wpłaty można dokonać indywidualne lub przez odpowiedni Oddział SBP (Piła, Leszno, Kalisz) lub Koło.

Dodatkowo organizujemy transport na trasie Poznań - Nowy Tomyśl. Osoby zainteresowane, prosimy o zaznaczenie tej opcji w formularzu.

Autokar będzie sfinansowany ze środków Oddziału SBP w Poznaniu.

Plakat do wydruku: (link).

Studia Podyplomowe z Bibliotekoznawstwa w Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu

Celem studiów jest zdobycie niezbędnych kompetencji – stosownej wiedzy i kwalifikacji – do pracy jako bibliotekarz w bibliotece każdego typu, w tym w bibliotece szkolnej i pedagogicznej. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności korzystania z systemów biblioteczno-informacyjnych, katalogowania, funkcjonowania, zarządzania i organizacji bibliotek różnych typów, prawa dotyczącego bibliotek, a także organizacji różnorodnych form pracy z czytelnikiem indywidualnym i zbiorowym, w tym z niepełnosprawnościami. Uczestnicy będą mieli możliwość poznać funkcjonowanie i organizację kilku bibliotek naukowych Poznania oraz wybranych wydawnictw. Uczestnicy studiów zdobędą ogólne wiadomości z zakresu bibliotekoznawstwa i bibliotekarstwa, literatury współczesnej, w tym literatury dziecięcej i młodzieżowej, czytelnictwa i informacji naukowej. Nabędą umiejętności w opracowaniu i udostępnianiu zbiorów, tworzeniu nowoczesnego warsztatu informacyjnego biblioteki oraz organizacji podstawowych form pracy z czytelnikiem. Wartością dodaną tych studiów jest możliwość uczenia się od osób, które na co dzień zawodowo zajmują się problematyką objętą programem studiów, są autorytetami w środowisku bibliotekarskim i laureatami prestiżowych nagród, w tym ministerialnych.

Szczegółowy program studiów znajduje się pod linkiem:

„Bibliotekarz inny niż myślisz” – Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Podczas seminarium „Biblioteki Świata” w dniu 9 maja 2024 r. w Bibliotece Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu zostały ogłoszone wyniki 10 edycji konkursu „Bibliotekarz inny niż myślisz”.

Do konkursu zgłoszono 24 zdjęcia z całej Polski z różnych typów bibliotek. Organizatorzy dziękują wszystkim autorom zdjęć za zaangażowanie, kreatywność i inwencję twórczą. Wyboru najlepszych zdjęć dokonał Samorząd Studencki, który przyznał 3 nagrody główne i wyróżnienie. Dodatkowo Organizator Konkursu przyznał swoje wyróżnienie.

Pięć osób z Samorządu oceniło wysłane prace pod kątem: pomysłu, jakości, sposobu wykonania, włożonej pracy i estetyki zdjęć przyznając od 0-10 pkt. Suma przyznanych punktów wyłoniła zwycięzców.

Nagrody w postaci książek i drobnych upominków ufundowała Księgarnia PWN, Księgarnia Wolters Kluwer i Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu.

Wyniki konkursu

1. Piotr Chlebus-Jancarczyk „Witajcie w naszej bajce” 2. Damian Kruczkowski „BOOK-QUEEN” 3. Joanna Łubińska „Ciebie też porwie to”
Wyróżnienie Samorządu Studenckiego: Katarzyna Pawlak „BiblioWoman” Wyróżnienie Organizatora Konkursu: Olga Głowacka „Smaczek albo psikus”

Pozostałe zdjęcia nadesłane do konkursu można zobaczyć w prezentacji

Bibliotekarz Roku 2023 z Wielkopolski!

Decyzją Komisji Odznaczeń i Wyróżnień SBP tytuł Bibliotekarza Roku 2023 zdobyła reprezentantka Wielkopolskiego Okręgu SBP:  JUSTYNA RUDOMINA - Nauczyciel bibliotekarz, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie.

Wręczenie Nagrody nastąpi podczas Warszawskich Targów Książki, 24.05.2024 r.

Tydzień Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Publicznej w Poznaniu

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu zaprasza na warsztaty:

• Jak oczarować dzieci książkami – czytanie wrażeniowe
zajęcia podczas których omówiona zostanie idea czytania wrażeniowego. Uczestnicy dowiedzą się: jakie są korzyści z czytania wrażeniowego dla dziecka i dla opiekuna, na czym polega ta metoda, w pracy z jaką grupą wiekową można ją zastosować. Zaprezentowane zostaną liczne pomysły na zabawę z książką w praktyce.
Termin: 13.05. (poniedziałek), godz. 16.00.
Miejsce: sala wykładowa PBP Poznań, ul. Bułgarska 19

Wstęp wolny, po uprzednim zapisaniu się.
Formularz zapisu
Prowadząca:
Małgorzata Swędrowska – przyjaciółka dzieci i książek, pedagożka, trenerka, wykładowca na UAM. Publikuje i prowadzi szkolenia dla dorosłych (nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców). Wymyśla książki dla dzieci. Upowszechnia czytelnictwo, stosując koncepcję czytania wrażeniowego.

------

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zaprasza na szkolenie

• Young adult, TikTok, influencerzy. Co przyciąga młodzież?

podczas którego omówione zostaną trendy czytelnicze, gatunki i zjawiska szczególnie popularne wśród młodzieży. Będziemy szukać odpowiedzi m.in. na następujące pytania: czym jest literatura young adult? Jakie gatunki i które tytuły są obecnie najchętniej czytane? Czym są „hity TikToka”, Goodreads, Wattpad czy bookstagram? Jaką rolę pełnią książkowi influencerzy?
Termin: 14.05. (wtorek), godz. 16.00-17.30
Miejsce: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, ul. Górecka 1 (Skalar Office Center)

Wstęp wolny, po uprzednim zapisaniu się.
Formularz zapisu
Prowadząca:
Aleksandra Białek-Borsuk – bibliotekarka pracująca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz współkoordynatorka wielkopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w tym m.in. spec. „kultura mediów cyfrowych”. Współpracowała z Wydawnictwem Miejskim Posnania, pracowała także jako Menadżerka w Dziale Komunikacji Marketingowej w Wydawnictwie Poznańskim. Jej dotychczasowe doświadczenie związane jest z marketingiem, promocją i rynkiem książki

‐-------

„Uwolnij książki, dziel się z innymi”
Zachęcamy również do wymieniania się książkami – regał Bookcrossingowy znajduje się w korytarzu Wypożyczalni.

Tydzień Bibliotek w Oddziale Poznańskim

Poznański program XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek dla bibliotekarzy:

8 maja

  • Kiermasz taniej książki „Dajmy książkom drugie życie” / dziedziniec Biblioteki Uniwersyteckiej / godz. 10.00 – 14.00
  • Wykład dr. hab., Prof. UAM Jaromir Jeszke: Chirurgia w przeszłości / Biblioteka Politechniki Poznańskiej / godz. 12.30 / zapisy https://library.put.poznan.pl/node/4382
  • Otwarcie Tygodnia Bibliotek / wernisaż wystawy: Gdy skończoność spotyka nieskończone. Stulecie Mitologii Jana Parandowskiego / hol główny Biblioteki Uniwersyteckiej / godz. 13.00
  • Wykład prof. UAM dr. hab. Konrada Dominas: Mitycznie o micie, czyli czym są antyczne i współczesne mitologie w XXI wieku / Czytelnia NOVA / godz. 13.30
  • Komedia kryminalno-literacka asz.teatru: Po sezonie / Biblioteka Raczyńskich / godz. 19.00 / zapisy zapisy@bracz.edu.pl

9 maja

  • Warsztat dla bibliotekarzy i wszystkich osób zainteresowanych: Wiosenne porządki, czyli porządkowanie wizualne artykułów w Wikipedii / Biblioteka Uniwersytecka / godz. 11.00 – 14.00 / zapisy https://lib.amu.edu.pl/xxi-ogolnopolski-tydzien-bibliotek-2024/
  • Wykład Karoliny Tomczyk-Kozioł: Poznańscy masoni - prawdy i mity (historia poznańskiej masonerii i miejsc, z którymi masoni byli związani / Czytelnia NOVA / godz. 13.00

11 maja

13 maja

  • Trening: Zdrowy kręgosłup – dla zaawansowanych / tereny nadwarciańskie za biblioteką Politechniki / zalecany strój sportowy i mata / godz. 9.00 / zapisy (UWAGA - nowa godzina) https://library.put.poznan.pl/node/4385
  • Spotkanie autorskie z Rafałem Rybackim: Prastary Kościół poznański – o archiwaliach i innych skarbach Ostrowa Tumskiego / Biblioteka Raczyńskich Filia 11 / godz. 17:00

14 maja

  • Pokaz filmu: Dusza zaklęta w fortepianie / Biblioteka Uniwersytecka / godz. 12.00
  • Czytanie przestrzeni. Spacer architektoniczny: Biblioteka Raczyńskich przez 195 lat. / Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki / godz. 17.30 / zapisy zapisy@bracz.edu.pl
  • Wernisaż wystawy: Chopin, Matejko, dawne mapy. Skarby Latanowicza w Bibliotece Raczyńskich / Galeria Atanazego / godz. 18.00
  • Trening: Zdrowy kręgosłup – dla początkujących / tereny nadwarciańskie za biblioteką Politechniki / zalecany strój sportowy i mata / godz. 12.30 / zapisy (UWAGA - nowy termin) https://library.put.poznan.pl/node/4384

15 maja

  • Wykład prof. dr. hab. Michała Banaszaka: Generatywna sztuczna inteligencja – co to jest i jak działa? / Czytelnia NOVA / godz. 13.00
  • Seminarium Biblioteki Świata, prezentacje Alicji Szulc i Joanny Tomaszczak: Saksonia i Łużyce Górne: biblioteki Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zittau/Görlitz oraz Frankfurt nad Odrą: biblioteka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina / Biblioteka Politechniki Poznańskiej / godz. 13.00 / zapisy https://library.put.poznan.pl/node/4390

16 maja

  • Prelekcja dr hab. Artura Jazdona z Biblioteki Uniwersyteckiej: Nie damy pogrześć mowy, czyli o wydawcach poznańskich XIX w. / Biblioteka Raczyńskich Filia 14 / godz. 17.00

Seminarium naukowe "Biblioteki Świata"

Biblioteka Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu zaprasza na Seminarium naukowe "Biblioteki Świata"

  • Od Morrisville do Waszyngtonu - krótka podróż po bibliotecznych Stanach Zjednoczonych Ameryki - Katarzyna Kubiś
  • Biblioteki Azorów w Ponta Delgada - Justyna Komorska, Artur Wierzbicki
  • Biblioteki w Atenach i greckie klimaty - Katarzyna Regulska, Sylwia Wojtczak-Niedzielska
  • 9 maja 2024, godz. 10.00, sala 205, 1 piętro Budynek CP, ul. Ratajczaka 5/7

    Konkurs fotograficzny: "Bibliotekarz inny niż myślisz"

    Zebranie Oddziału SBP w Poznaniu

    W czwartek, 18 kwietnia 2024 w sali Biblioteki Raczyńskich odbyło się zebranie poznańskiego oddziału SBP. Na spotkaniu stawili się przedstawiciele 9 z 10 kół działających w obrębie Oddziału. Podsumowano poprzedni rok działalności oraz zaplanowano wydarzenia na rok bieżący. Najważniejsze działania zostały udokumentowane na poniższej prezentacji:

    Prezentacja omówiona na spotkaniu:


    Zebranie Oddziału 18.04.2024 - autorstwa Magdy Słocinskiej

    Justyna Rudomina - Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2023

    11 marca 2024 roku Kapituła Konkursu Wielkopolski Bibliotekarz Roku dokonała oceny trzech zgłoszonych kandydatur. W wyniku głosowania tytuł przyznano Justynie Rudominie, która pracuje jako nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie.

    1. Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

    Nowa (niskobudżetowa) aranżacja wnętrza przyjaznego czytelnikowi m.in. WIKIkącik, miejsce bez decybeli dla uczniów o specjalnych potrzebach (Cicha przystań). Zbudowanie marki panie z biblioteki oraz tożsamości biblioteki jako Centrum wszystkiego. Rozszerzenie strefy biblioteki na ogród zewnętrzny. Wykorzystanie zaplecza technologicznego: kamera Insta360, greenscreen, iPad, drukarka 3D, monitor interaktywny oraz programów (np. iMovie, Canva, StopMotionStudio) do działań biblioteki w sieci, mediach społecznościowych. Regularna publikacja artykułów w „Gazecie Sucholeskiej” o działaniach biblioteki i promocja w środowisku lokalnym.

    2. Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

    Biblioteka współpracuje z: lokalnym centrum kultury, mediami, opieką społeczną, organizacjami charytatywnymi, szkołami sieci współpracy Szkoły Ćwiczeń w Suchym Lesie, Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu, Wikimedia Polska, Fundacją Zakłady Kórnickie, Nauczycielem Roku, zespołem ludowym.

    Przykładowe działania z roku 2023 na rzecz czytelników i lokalnej społeczności:

    *stworzenie ogrodu deszczowego "Hydrosfera"; rozszerzenie usługi bibliotecznej o możliwość wypożyczania przez rodziców, dziadków, absolwentów, pracowników itd.; też na wakacje; * biblioteczne studio filmowe; *całoroczny projekt SOS dla poezji (happeningi, warsztaty i konkursy poetyckie i recytatorskie, wideoklipy piosenki poetyckiej od nowa): *fotobudka z książką: *W to mi graj! - gamifikowanie działań biblioteki; *MEMografia - MEMY promujące czytelnictwo i bibliotekę; *animacje poklatkowe wykonane w całości przez dzieci jako ilustracje do książek i wierszy; *BIBLIOchallenge: autorska karta z 10 kategoriami książek do przeczytania, skutkujący dużym wzrostem wypożyczeń, w bibliotece pojawiły się dzieci, które do tej pory nie wypożyczyły żadnej książki oraz włączeniem się Ukraińców (przeczytali kilkadziesiąt książek z różnej tematyki, troje z nich zostało Czytelnikami Roku); *zrealizowanie projektów przybliżających zagadnienia związane z regionem m.in. cykl zajęć z wykorzystaniem książki „Książę Szaranek” („Mały Książę” w dialekcie wielkopolskim), wielkopolski „piotruś”-stworzenie kart do gry z gwary poznańskiej; bieg patriotyczny niepodległościowy Wielka Jedenastka, majowe rajdy piesze i rowerowe). *Sucholescy Zwiadowcy Czy Zwiadowcy są światu potrzebni? szereg działań promujących czytelnictwo wśród młodzieży poprzez angażujący cykl Johna Flanagana czytelniczy kącik, kolorowa wystawka książek, (prawie) prawdziwy zwiadowca (manekin odziany w oryginalną zwiadowczą pelerynę), gazetka okolicznościowa, skrzynia zwiadowcy z kartami do zabawy Co wiem o Johnie Flanaganie?, „zakodowany Flanagan" na lince (kody QR odsyłały do źródeł wiedzy na temat pisarza), tablety do pracy, starodawna maszyna do pisania, na której można było napisać ciąg dalszy „Zwiadowców”; *Tydzień Bibliotek 2023: program działań (BIBLIOanimacja; cykl filmów rysunkowych o książkach ze słowami moja, twoja, nasza w tytułach, BIBLIOsonda , BIBLIOrozmowy- podcast, Literackie Śniadanie na Trawie, projekcje filmów promujących czytanie: filmowy zapis panelu o mocy i wartości czytania, o preferencjach czytelniczych młodych ludzi oraz radosne autorskie wideoklipy do piosenek poetyckich) uhonorowany I miejscem w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczno-edukacyjną; * Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2023 - podcasty, warsztaty, czytanie, sesja fotograficzna, dla których wspólnym motywem było skojarzenie książki i ogrodu. *Żywa pamięć: autorska forma obchodów akcji Żonkile Polin: warsztaty biblioteczne Żywa pamięć - ożywiamy picture book inspirowane książką „Dopóki niebo nie płacze” dzięki którym powstały przejmujące filmy o żydowskich mieszkańcach Lublina.

    Wzrost czytelnictwa i zasięg: w roku 2023

    Biblioteka obsługiwała bezpośrednio 887 czytelników, natomiast docierała do znacznie szerszej grupy odbiorców. Pośrednio z oferty biblioteki korzystają także rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, absolwenci. Dzięki działaniom biblioteki odnotowujemy stały wzrost czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Co roku statystyki wypożyczeń idą w górę (średnio o 30% w porównaniu do analogicznych okresów z lat poprzednich). Akcja BIBLIOchallenge spowodowała, że w 1. miesiącu jej trwania czytelnictwo wzrosło czterokrotnie; przez 2 tygodnie lutego uczniowie przeczytali o 300 książek więcej niż w całym grudniu; rekord styczniowy: 2000 książek na 730 uczniów.

    3. Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

    Od roku szkolnego 2022/23 nasza biblioteka została zaproszona przez ODN w Poznaniu do współtworzenia wsparcia metodycznego dla bibliotekarzy. W 2023 roku odbyły się następujące szkolenia: Zróbmy razem film, TIK?Tak! Gotowe tikowe bibliorozwiązania, Książkowa U-kraina, W to mi graj! O grach i gamifikacji w bibliotece. Organizacja wizyty studyjnej i zajęć terenowych dla studentów UAM na temat projektów ekologicznych realizowanych w bibliotece. Prelekcje, warsztaty i wystąpienia na konferencjach w Warszawie, Lublinie, Gorzowie, Kielcach, Trzciance, i Gdańsku. Organizacja lekcji otwartych dla bibliotekarzy, szkół sieci współpracy szkoły ćwiczeń, pracowników ORE. Aktywny udział w integracji środowiska - reaktywacja Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Poznaniu (prezeska Rady Oddziału): pozyskanie nowych członków (trzykrotny wzrost), przygotowanie atrakcyjnej oferty szkoleń i spotkań z osobowościami bibliotecznego świata. Publikacje w czasopismach branżowych oraz na blogu.

    4. Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

    Liczne nagrody i wyróżnienia za działalność biblioteczną: SBP: 2x wyróżnienie Mistrz Promocji Czytelnictwa; wyróżnienie dodatkowe na najciekawsze wydarzenie organizowane podczas Tygodnia Bibliotek; „mały Zwyrtała” na najciekawszy zrealizowany pomysł promujący czytelnictwo „W to mi graj! – gamifikacja działalności biblioteki”; II miejsce w ogólnopolskim konkursie Drzewo Franciszka za projekt ekologiczny „Mistrzu Janie, chylę czoła. Pszczoła”; I nagroda za najlepiej przeprowadzoną promocję czytelnictwa – liderka kampanii Cała Polska czyta dzieciom; Wielkopolski Nauczyciel Roku 2022

    5. Cechy osobowościowe

    Wykazuje się niespotykanym wręcz zaangażowaniem w życie szkoły, otwartością na nowe doświadczenia i trendy edukacyjne, kreatywnością oraz profesjonalizmem w życiu zawodowym. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, a zdobyte umiejętności przekazuje uczniom i nauczycielom, organizując szkolenia, lekcje pokazowe, proponując skuteczne, innowacyjne, interdyscyplinarne rozwiązania edukacyjne. Dba o budowanie pozytywnego wizerunku zawodu bibliotekarza, przestrzegając norm etyki zawodowej i koleżeńskiej. Jest liderką wpływającą na modelowanie wzorców osobowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Justyna Rudomina będzie reprezentować Okręg Wielkopolski w ogólnopolskim konkursie na Bibliotekarza Roku 2023.

    Bibliotekarz inny niż myślisz - 10. edycja

    Biblioteka Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu ogłasza 10. edycję konkursu fotograficznego Bibliotekarz inny niż myślisz.

    Celem konkursu jest przedstawienie pracy bibliotekarza w humorystycznym ujęciu z wykorzystaniem rekwizytów, kostiumów itp.

    Warunki udziału:

    Uczestnikami Konkursu mogą być osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

    Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie 1 zdjęcie.

    Należy przesłać fotografię w formacie .jpg

    Termin nadsyłania prac: do 26 kwietnia 2024 r. na adres mailowy pawel.pioterek@poznan.merito.pl wraz z zeskanowanym podpisanym formularzem zgody na wykorzystanie zdjęć.

    Fotografie dopuszczone do udziału w konkursie będą oceniane pod kątem inwencji i kreatywności.

    Prezentacja zdjęć i rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce podczas seminarium „Biblioteki świata" 9 maja 2024 roku.

    Regulamin konkursu

    Formularz zgłoszeniowy

    J. Grzybowska - 1. miejsce w 2023 r.

    Laureaci Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego w roku 2023

    22 listopada 2023 roku w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego.

    Tegoroczne wyróżnienia, ufundowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, za swoje wybitne osiągnięcia oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa, z rąk Mariusza Polarczyka, przewodniczącego Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Natalii Wasilewskiej z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego otrzymali:

    • Elżbieta Matuszczak, Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie
    • Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie
    • Wiesław Walas, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie

    W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, dyrektorzy i pracownicy bibliotek wielkopolskich, członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz współpracownicy i rodziny laureatów.

    Uroczystości towarzyszył występ artystyczny Pani Anny Czumaczenko, studentki Akademii Muzycznej w Poznaniu, która zaprezentowała cykl utworów granych na bandurze.

    Galeria zdjęć

    Strony