Aktualności

Akcja "Różowa skrzyneczka"

Szanowni Państwo!

Jako poznański Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokładamy starań, by polskie biblioteki były dostępne dla wszystkich oraz działały ze wszystkimi możliwymi udogodnieniami.

Chcielibyśmy zainteresować wszystkich organizatorów i dyrektorów bibliotek inicjatywą pod hasłem "Różowa Skrzyneczka". Jej głównym zadaniem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym. Jako reprezentantki i reprezentanci jednego z bardziej sfeminizowanych zawodów przyłączamy się do Akcji! Naszym marzeniem jest, aby we wszystkich bibliotekach znalazły się różowe skrzyneczki z produktami higienicznymi niezbędnymi podczas menstruacji.

Na podstawie badań statystycznych wiadomo, że głównym odbiorcą usług bibliotecznych są kobiety, a w Wielkopolsce w 2019 roku stanowiły aż 71% wszystkich wypożyczających. Umieszczenie różowej skrzyneczki w toalecie biblioteki z pewnością zostanie przez nie zauważone i przyczyni się do pozytywnej rozpoznawalności instytucji. Pokaże jej wrażliwość na problemy społeczne i zaangażowanie w ich rozwiązywanie. Każda instytucja posiadająca różową skrzyneczkę oznaczana jest na specjalnej mapie.

Uważamy, że zakup i wyposażenie różowych skrzyneczek powinny być uwzględnione w budżecie każdej instytucji publicznej tak jak inne środki higieny osobistej: papier toaletowy, mydło czy płyn dezynfekujący. Pragniemy jednak zauważyć, że skrzyneczki są również uzupełniane przez osoby, które mogły z nich w trudnym momencie skorzystać. Działają one bowiem zgodnie z hasłem akcji: weź, jeżeli potrzebujesz; podziel się, jeżeli masz nadmiar.

Od 22 sierpnia udostępniamy na instagramowym koncie Stowarzyszenia @sbp_poznan filmiki, które oswajają i popularyzują ideę różowej skrzyneczki. Wszystkie do bezpłatnego wykorzystania na wolnej licencji CC w słusznej sprawie i nagłośnienia Akcji.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu mailowego z poznańskim Oddziałem SBP - sbp@wbp.poznan.pl

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Oddział w Poznaniu
Przewodnicząca
Magdalena Słocińska

Powyższy list do pobrania.

Grafika: materiały Fundacji Różowa skrzyneczka

kropla krwi symbol akcji różowa skrzyneczka

Laureatki Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego w roku 2022

25 listopada 2022 roku w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego.

Tegoroczne wyróżnienia, ufundowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, za swoje wybitne osiągnięcia oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa, z rąk Mariusza Polarczyka, przewodniczącego Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Natalii Wasilewskiej z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego otrzymały:

 • dr Katarzyna Gmerek, kustosz Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
 • Emilia Lepkowska, kustosz dyplomowany Biblioteki Politechniki Poznańskiej
 • Ewa Zamiara, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Margonin.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Kuratorium Oświaty, władze samorządowe Miasta i Gminy Margonin, dyrektorzy i pracownicy bibliotek wielkopolskich, członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz rodziny laureatek.

Uroczystości towarzyszył występ artystyczny zespołu dziecięcego ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu pod batutą pani Aleksandry Kuznowicz zatytułowany: „Gramy na flażoletach w Roku Romantyzmu Polskiego”. Uczniowie wykonali cykl utworów, dla których myślą przewodnią była fraza z poematu Juliusza Słowackiego Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu:

(…) Więc ja przepiszczę
Na hebanowym moim flażolecie
Tę noc – przepędzę ją najlepiej w świecie.

Galeria zdjęć

Tryumf koloru – podwaliny sztuki współczesnej

„Gdy ktoś – nazywając kolor – powie czerwony i usłyszy to pięćdziesiąt osób, można się spodziewać pięćdziesięciu czerwieni w ich głowach i będą to bardzo różne czerwienie”, powiedział Josef Albers – grafik i teoretyk koloru.

Żeby się o tym przekonać, jeszcze do 11 grudnia 2022 można się wybrać na wystawę Tryumf koloru w CK Zamek. Zachęcamy i nie ukrywamy, że ekspozycje realizowane przez kuratorów Zamku budzą wśród członków i sympatyków SBP stałe zainteresowanie.

W czwartkowe popołudnie, jako Koło SBP przy Bibliotece wojewódzkiej wzmocnione przez przedstawicielki SBP z Biblioteki Raczyńskich, wybrałyśmy się na oglądanie i zgłębianie sztuki graficznej z przełomu XIX i XX wieku.

Na wystawie zgromadzono ponad 100 prac wykonanych przez francuskich artystów lub twórców tworzących w Paryżu w owym czasie. Prezentowany zbiór grafiki, przechowywany na co dzień w Muzeum Narodowym w Krakowie, w większości pochodzący z kolekcji Feliksa Jasieńskiego (znakomitego kolekcjonera, darczyńcy i mecenasa sztuki), pozwala prześledzić ewolucję zastosowania koloru w grafice, w której do pewnego momentu obowiązywał prymat czerni i bieli.

Fin de siècle przyniósł nobilitację grafice jako dziedzinie sztuki. Wymiar użytkowy i komercyjny był oczywisty, jednak walory artystyczne to novum dostrzeżone przez odbiorców i kolekcjonerów tego okresu.

Z dodatkowych atrakcji na pewno można wymienić możliwość zwiedzania wystawy z audioprzewodnikiem (specjalnie nagrana ścieżka dźwiękowa przeprowadza zwiedzających przez barwny świat arcydzieł grafiki francuskiej) oraz reprodukcje plakatów do kupienia w zamkowym sklepiku (wybór jest spory, a wiadomo, wszystkiego mieć nie można).

Zaproszenie na uroczystość wręczenia Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego

Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu
zaprasza na uroczystość wręczenia

Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego

w dniu 25 listopada 2022 roku o godz. 11.00

w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu,

Stary Rynek 78/79.

Program uroczystości

 • Powitanie – Mariusz Polarczyk - Przewodniczący Zarządu Okręgu SBP w Poznaniu
 • Ogłoszenie wyników Konkursu im. Andrzeja Wojtkowskiego
 • Wręczenie nagród
 • Występ artystyczny - zespół dziecięcy ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu, dyrygent: Aleksandra Kuznowicz - tytuł: „Gramy na flażoletach w Roku Romantyzmu Polskiego”
 • Poczęstunek

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć

Biegamy dla tych, którzy sami biec nie mogą

25 września 2022 roku bibliotekarzy nie mogło zabraknąć nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu, bo to właśnie w tym dniu miała miejsce kolejna edycja biegu charytatywnego PoMocnaPiątka, tym razem jesienna. Team Koła SBP przy Bibliotece wojewódzkiej został wzmocniony przez przedstawicielkę Koła SBP przy Bibliotece Raczyńskich. Brawo My!

To już po raz trzeci przedstawicielki naszej zawodowej branży zebrały się na starcie biegu i zmierzyły z ponad 5 kilometrowym dystansem wokół jeziora. Biegamy dla tych, którzy sami biec nie mogą. Opłata wpisowa od startujących zawodników idzie bowiem na konto podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. Z wielką przyjemnością i radością wzięłyśmy udział w wydarzeniu. Bez względu na to, czy często się ruszamy, czy nie, to udział w biegu charytatywnym jest dobrym sposobem na poprawę formy i zebranie pieniędzy na szczytny cel.

,p>Pogoda była idealna. Słońce i około 16 stopni. Humory doskonałe. Uśmiech nas nie opuszczał nawet w trakcie wysiłku. Taki bieg to też idealne miejsce na nowe niecodzienne znajomości z ludźmi o podobnych przekonaniach, chociaż nie zawsze czytelniczych.,

,p>Byłyśmy charakterystycznie ubrane, co identyfikuje i powoduje naturalną ludzką ciekawość. Na starcie zjawiłyśmy się w „klubowych” koszulkach, czyli wściekle pomarańczowych z logo „Odjazdowego bibliotekarza”. Używamy tych barw i emblematów, gdy uprawiamy jakąś aktywność sportową: podczas jazdy na rowerze, w trakcie górskich wypraw i zdobywania szczytów, ale także przy nordic walking. Gdybyśmy kiedyś morsowały, to pewnie też w tych koszulkach.

,p>To, co dzieje się na trasie – pozostaje na trasie, często to po prostu „krew, pot i łzy”. Ukończenie wyzwania daje jednak niesamowite poczucie siły i spełnienia. Nie ważne potem, jak było ciężko, ważne, że się udało. Na mecie na zawodników czekały oklaski i medale, jako potwierdzenie i pamiątka wydarzenia oraz regeneracyjny posiłek, który szybko uzupełnił kalorie i płyny w organizmie.

Na wiosnę spotkamy się pewnie na kolej edycji, nad jeziorem Rusałka. Z innymi osobami biega się raźniej, więc zapraszamy do naszego bibliotecznego klubu biegaczy i chodziarzy. Poczucie, że wspólnie robimy coś ważnego, jest czymś niezapomnianym.

Relacja z edycji wiosennej 2022 - LINK
Strona FB organizatora - LINK

Wizyta studyjna pod Bażantem

Był to poranek o jesiennej aurze, kiedy 17 września członkinie Koła SBP przy wojewódzkiej wybrały się na wizytę studyjną do Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, a konkretnie Biblioteki multimedialnej pod Bażantem. Jest to Filia nr 12 biblioteki wojewódzkiej i znajduje się przy ulicy Juliana Fałata 35, gdzie pełni funkcję biblioteki osiedlowej i zaspokaja potrzeby czytelnicze okolicznych mieszkańców.

Kawa na dzień dobry

Przywitała nas pani kierownik Kamila Krajewska-Kełpińska, która od razu wyczuła nasze niedospanie i zaproponowała nam kawę i zapoznawczą pogawędkę. Opowiedziała nam o strukturze organizacyjnej całej Biblioteki, sposobie gromadzenia i opracowania książek, systemie bibliotecznym, profilu i metodach pracy oraz dogodnym dla odbiorców udostępnianiu.

Byłyśmy pod wrażeniem. Wiadomo, w jakimś sensie wszystkie biblioteki publiczne opierają się na podobnych zasadach, gromadzą, opracowują i udostępniają książki, jednak sposób opowieści, o tych rutynowych procesach, wyróżniała pewna energetyczna iskra. Uderzyło nas indywidualne podejście do pracowników, ich kompetencji i umiejętności, docenienie i praca nad harmonijną atmosferą w pracy. Jednocześnie byłyśmy pod wrażeniem, ile tam się dzieje!

Dzieje się

Filia jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 9.00 do 19.00, a w soboty do 13.00 (w każdą sobotę!). Regularność godzin otwarcia i do tego wbudowana w ścianę budynku całodobowa wrzutnia do zwrotu książek, możliwość zamówień do paczkomatu to bardzo dogodne warunki dla czytelników, których systematycznie przybywa.

Powodem częstszych odwiedzin jest też na pewno modernizacja infrastruktury i przeniesienie biblioteki z piętra na parter kompleksu usługowo-handlowego. Biblioteka jest po remoncie, zachęca estetycznym wyposażeniem i wystrojem. Widoczna jest z poziomu chodnika. Zwróciłyśmy uwagę też na doskonałe oświetlenie, lampy z rozproszonym światłem, które pozytywnie działa na ludzki układ nerwowy.

Różnorodne zbiory i sala multimedialna to nie cała oferta. Duży nacisk położono na edukację i pracę z najmłodszymi adeptami czytelnictwa. Co miesiąc przygotowywany jest nowy temat zajęć. Codziennie odbywają się minimum dwie lekcje biblioteczne, głównie dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, których jest sporo w tej okolicy. Biblioteka oferuje także zajęcia językowe dla obcokrajowców, gości z Ukrainy, zajęcia z kodowania i robotyki, warsztaty filmowe i aktorskie, spacery kreatywno-przyrodnicze.

Zespół biblioteczny wcale nie jest liczny, bo to tylko pięć osób! Pracują jednak na pełnych obrotach i zespołowo grają do jednej bramki.

Między regałami

Po kawie nadszedł czas na zwiedzanie i szwendanie się między regałami. Doceniłyśmy świeży i aktualny księgozbiór, ale też regały i półki tematyczne. Wiadomo, UKD to sekretny system pomocny bibliotekarzom, lecz niekoniecznie wychodzący naprzeciw potrzeb czytelniczych. Natknęłyśmy się na półkę z oznaczeniem „wróżki”, „tomiki-ratowniki, wspomaganie przez czytanie”; gry i multimedia, także bilard indyjski; regał z codzienną prasą, pokój do pracy indywidualnej.

Kącik socjalny

Na koniec trafiłyśmy do kącika socjalnego dla pracowników, gdzie na widok mikrofalówki zabiło nam mocniej serce. W naszym bibliotecznym świecie jest to urządzenie w strefie marzeń.

Genius loci miejsca

Dlaczego Biblioteka pod Bażantem? Sprawa nazwy jest prosta i czytelna dla mieszkańców. Kiedyś w tym miejscu przez lata była restauracja o tej nazwie i się po prostu przyjęła jako genius loci miejsca. Taksówkarze również wiedzą, gdzie jechać na hasło „bażant”.

#bibliotekarkiwpodróży

Wizyty studyjne są dla nas cennym doświadczeniem. Oglądanie, bezpośrednia rozmowa, wymiana doświadczeń, spostrzeżeń, innowacyjnych idei to doskonały i skuteczny sposób uczenia się, nawiązywania kontaktów zawodowych, zwłaszcza w zakresie tematów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania. Cieszymy się z każdej okazji, aby ubogacić nasze życie, a wizyty robocze, bez fajerwerków i zadęcia chwalimy sobie najbardziej.

Galeria zdjęć

Oddział SBP w Poznaniu na Instagramie

Wraz z końcem lata naszła nas myśl, że pora skończyć wakacyjną labę i zająć się czymś pożytecznym, o czym myślałyśmy od dłuższego czasu. Mamy więc przyjemność poinformować, że Oddział SBP w Poznaniu założył konto na Instagramie. Zapraszamy do obserwowania @sbp_poznan, gdzie znajdziecie:

 • relacje z bibliotek i miejsc, które odwiedzamy,
 • informacje o członkach i działalności kół,
 • książki, które polecamy,
 • akcje, w które się angażujemy.

Zachęcamy wszystkich członków SBP do polubienia naszego profilu oraz dzielenia się z nami treściami dotyczącymi bibliotek, bibliotekarstwa, książek i Waszych pasji. Nie omieszkamy ich opublikować czy udostępnić w relacjach.

Telefony w dłoń, internety włączone i bądźmy w kontakcie!

Ostentacyjne czytanie w miejscu publicznym

Bibliotekarze i książki to dwa byty, które się łączą, przenikają i korelują. Jak często jednak udaje nam się w większym, lecz branżowym gronie rozmawiać o naszych pasjach czytelniczych? Członkowie Koła przy wojewódzkiej doszli do wniosku, że zbyt rzadko i rozpoczęli akcję czytelniczą „Ostentacyjne czytanie w miejscu publicznym”.

Pierwsze spotkanie odbyło się 31 maja 2022 na tyłach Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Członkinie Koła przyniosły książki, które zaprezentowały reszcie. Był czas na czytanie fragmentów, rozmowę, wspólną wymianę swoich pasji czytelniczych oraz pokazanie się w miejscu publicznym z książką.

Drugie spotkanie miało miejsce 18 sierpnia w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu i odbyło się w formie spaceru. Była z nami powieść, biografia, autobiografia, coś z poezji, filozofii i psychiatrii. Zainteresowania bibliotekarek nie mają granic i nigdy nie wiadomo, co kto ze sobą przyniesie i zaprezentuje.

Z pewnością odbędzie się trzecia odsłona Akcji czytelniczej, aby w dalszym ciągu poszerzać swoje zainteresowania i horyzonty, ale też oswajać ludzi z widokiem książki i czytających w miejscu publicznym. Chętnych zapraszamy do kontaktu pod adres sbp@wbp.poznan.pl.

Książki dla nowotomyskiego szpitala

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu przekazało książki dla pacjentów Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu. W towarzystwie Naczelnej Pielęgniarki p. Krystyny Pronobis, członkinie Koła SBP, Róża Mleczak i Aleksandra Suwiczak przekazały książki Pielęgniarkom Oddziałowym – p. Ewie Perz-Ramickiej i p. Dorocie Kliszewskiej /z Oddziału Chirurgicznego i Oddziału Chorób Wewnętrznych/.

Książki przekazano w dniu 28.07.2022 r.
Mamy nadzieję, że książki umilą czas pacjentom przebywającym w nowotomyskim szpitalu.

Galeria zdjęć

Podwyższenie składki członkowskiej

Od 1 lipca 2022 miesięczna składka członkowska w SBP wzrasta do 6 zł.

Rosnące ceny produktów i usług oraz kwota wymagana jako wkład własny do uzyskania dotacji Urzędu Marszałkowskiego na realizację Nagród dla bibliotekarzy im. Andrzeja Wojtkowskiego zmusiły Zarząd Okręgu Wielkopolskiego do podwyższenia składki członkowskiej o 1 zł.

Pozwoli to na kontynuację tego projektu, ale również powiększy budżet, z którego mogą korzystać bezpośrednio Koła SBP w Wielkopolsce.

Składki zbierane od Kół SBP są bowiem dzielone na:

 • 15% przekazywane dla Zarządu Głównego SBP;
 • 20% przekazywane do Okręgu Wielkopolskiego SBP;
 • 65% pozostające do dyspozycji Oddziału i przynależnych mu Kół.

Oznacza to, że organizując spotkania, szkolenia, wycieczki, wspólne wyjścia do kina, teatru, imprezy integracyjne, Koła mogą uzyskać zwrot kosztów (za bilety, poczęstunek itd.) z kasy właściwego Oddziału SBP.

Dokumenty:

AKTUALIZACJA- Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy – Św. Wawrzyńca - 2022 r.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Okręg w Poznaniu pragnie serdecznie zaprosić na Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy – Św. Wawrzyńca, które odbędzie się w Poznaniu w sobotę 24 września 2022 r.

Program spotkania:

 • godz. 11:00 - Msza Św. w kościele pw. Wszystkich Świętych, ul. Grobla 1, przewodniczy ks. kanonik dr Janusz Grześkowiak - duszpasterz środowisk twórczych
 • godz. 13:00 - zwiedzanie bibliotek / muzeów - podział na grupy:
 • Biblioteka Raczyńskich - Plac Wolności 19;
  Biblioteka Politechniki Poznańskiej - ul. Piotrowo 2;
  Biblioteka Uniwersytecka - ul. Ratajczaka 38/40
  Muzeum Bambrów Poznańskich - ul Mostowa 7/9
  Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - Stary Rynek 84

 • godz. 15:00 - okazja do rozmowy i poczęstunek - ZMIANA MIEJSCA - Biblioteka Raczyńskich, Plac Wolności 19-
 • W naszym spotkaniu weźmie udział pani dr Barbara Budyńska, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Zapisy

Formularz zgłoszeniowy

Prosimy o wpłaty za udział do 19 września 2022 na konto:

Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu
nr konta: 10 1610 1133 2003 0229 4498 0001
tytuł przelewu: Święto Patronalne_imię i nazwisko

Kwota:

 • 65 zł członkowie SBP
 • 80 zł pozostali

Kontakt: Paweł Pioterek - pawel.pioterek@wsb.poznan.pl

Do zobaczenia!
Zarząd Okręgu SBP w Poznaniu

Wnioski o Nagrodę im. Andrzeja Wojtkowskiego - edycja 2022

Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu informuje, że do 30 września 2022 r. można składać wnioski o Nagrodę im. Andrzeja Wojtkowskiego.

Zgodnie z § 6 Regulaminu Nagrody:

1. Kandydatów do Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego zgłaszają do Zarządów Oddziałów SBP, koła Stowarzyszenia bądź dyrektorzy/kierownicy bibliotek, zgodnie z wnioskiem stanowiącym załącznik do niniejszego regulaminu.
2. Zarządy Oddziałów SBP po zapoznaniu się z kandydaturami, opiniują wnioski i podejmują decyzję o przekazaniu/rekomendowaniu/ do Zarządu Okręgu SBP w Poznaniu, który przedstawia je Kapitule.

Regulamin Nagrody z wnioskiem

AKCJA KREDKA w Śremie

Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie, a także działające przy niej Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich włączyły się w Akcję Kredka (#actionkredka). Dziękujemy Magdalenie Słocińskiej przewodniczącej poznańskiego oddziału SBP za inicjatywę, inspirację oraz pieczę nad projektem. Akcja w śremskiej bibliotece miała dwie odsłony w dniach 2 oraz 10 czerwca. Zaproponowaliśmy warsztaty plastyczne,
w których udział wzięło 23 pochodzących z Ukrainy uczniów Szkoły Podstawowej
nr 1 w Śremie, z klas IV-VIII. Pod czujnym okiem plastyka Marka Piaseckiego uczestnicy poznawali tajniki posługiwania się pastelami. Prace, które powstały podczas tych zajęć to głównie portrety, dało to dzieciom m.in. możliwość nawiązania kontaktu oraz wzajemnego przyjrzenia się sobie, a luźne rozmowy i śmiech wprowadzały atmosferę wolną od stresu
i napięć. Dla uczestników warsztatów zakupiono pakiety twórcze na które składały się m.in. bloki, pastele, pisaki, cienkopisy i szkicowniki. Pakiety te uczestnicy zabierali ze sobą do domu, często przyjmowali ten fakt z dużym entuzjazmem. Liczymy więc, że będą na co dzień, samodzielnie korzystać z tych materiałów, aby mimo trudnych przeżyć uwolnić się od zniechęcenia i poczucia bezradności. Akcja była też okazją do zaprezentowania naszej oferty, uczniowie zwiedzili bibliotekę i otrzymali wszystkie informacje potrzebne aby zostać czytelnikiem. Obecności asystentki ułatwiła kontakt i uniknęliśmy bariery językowej. Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom, bo jak wiadomo środki finansowe na realizację zajęć w ramach akcji pochodzą ze zbiórek. Dzięki hojności ofiarodawców mogliśmy stworzyć dzieciom warunki do rozładowania stresu, uporządkowania myśli oraz wyrażenia siebie. Za wspólną pracę na rzecz poszkodowanych przez wojnę dzieci dziękujemy prowadzącemu zajęcia panu Markowi Piaseckiemu oraz dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 1
w Śremie.

Relacje z akcji na stronie Biblioteki:
2 czerwca
10 czerwca

Galeria zdjęć

Krajowy Zjazd Delegatów

W dniach 3-4 czerwca 2022 r., w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie obradował Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – będący najwyższą, ustawodawczą władzą Stowarzyszenia, zwoływaną przez Zarząd Główny SBP co 4 lata.

Odznaczenia

Podczas Zjazdu wręczone zostały odznaczenia i medale SBP, którymi uhonorowano także bibliotekarzy z okręgu wielkopolskiego:

Odznakę Honorową SBP otrzymali:

 • Małgorzata Furgał - członek ustępującego ZG, Biblioteka Politechniki Poznańskiej
 • Paweł Pioterek - członek ustępującego ZG, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Godność Członka Honorowego SBP decyzją Krajowego Zjazdu Delegatów otrzymała:

 • Janina Małgorzata Halec - wieloletnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie

Wybory:

We władzach Stowarzyszenia w kadencji 2021-2025 znaleźli się:

w Zarządzie Głównym:

 • Paweł Pioterek, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

w Głównej Komisji Rewizyjnej:

 • Aleksandra Mikołajska, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

w Głównym Sądzie Koleżeńskim:

 • Dagmara Dąbrowska, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu
 • Magdalena Słocińska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Szczegółowa relacja z przebiegu Krajowego Zjazdu Delegatów dostępna jest na stronie SBP

Akcja Kredka w bibliotekach [Aktualizacja]

Mieszkająca na co dzień w Anglii 8-letnia Josephine przejęta wybuchem wojny w Ukrainie postanowiła pomóc dzieciom uciekającym z kraju. Jej zasób – kieszonkowe – stał się początkiem Action Kredka – Akcji Kredka.

Z inicjatywy Josephine uruchomiono zbiórkę pieniędzy na bloki rysunkowe i kredki, aby ukraińskie dzieci przybywające do Polski mogły choć trochę się odstresować, rysując. Działania twórcze są bowiem jednym z lepszych sposobów na radzenie sobie z kryzysem, bezradnością i problemami.

Akcja Kredka działa już w Wielkopolsce

Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu włączył się do akcji. Docieramy do dzieci dzięki zaangażowaniu kół SBP z oddziału poznańskiego i bibliotek, które oferują coraz więcej usług dla obcokrajowców.

Co udało nam się do tej pory?

 • Uruchomiliśmy zbiórkę na zrzutka.pl
 • Kupujemy materiały plastyczne i przekazujemy je dzieciom, które zostały zakwaterowane w Poznaniu i okolicy (Śrem, Nowy Tomyśl, Wolsztyn) i dostarczamy do współpracujących bibliotek i kół SBP.
 • Organizujemy warsztaty, aby dzieci mogły choć na chwilkę poczuć namiastkę normalności.

Efektami @action.kredka dzielimy się w social mediach! Od początku działania Josephine i prace dzieci powstające na warsztatach można obserwować na Instagramie @action.kredka.

Jak przyłączyć się do Akcji Kredka

Jeśli chcesz w swojej bibliotece zorganizować zajęcia plastyczne dla ukraińskich dzieci. Masz pomysły na twórcze zabawy, ale potrzebujesz budżetu, zgłoś się do Oddziału SBP w Poznaniu. Koordynujemy działania i przydzielanie środków finansowych ze zbiórek społecznych.

Jak to zrobić?

 • Pomyśl, jakie działanie chcesz zorganizować w bibliotece (może to być arteterapia, czytanie lub inne aktywności oferowane przez bibliotekę np. popularny, sensoryczny slime).
 • Skontaktuj się z nami i zgłoś chęć udziału w Akcji Kredka: sbp@wbp.poznan.pl, tel. 61 66 40 862
 • Wyceń pakiet twórczy niezbędny do realizacji zajęć (kredki, farby, bloki, itp.) oraz zakup go, od nas uzyskasz zwrot poniesionych kosztów.
 • Zrób zdjęcia dokumentujące warsztaty i zachęć dzieci, aby dzieliły się swoimi pracami na Instagramie swoim lub biblioteki z oznaczeniem #actionkredka.

Zasadą Akcji Kredka jest to, że dzieci mogą zabrać pakiety twórcze ze sobą do domu. Chodzi o to, by mogły dać upust swoim uczuciom w twórczej materii. Akcja Kredka ma na celu danie dzieciom emocjonalnej normalności.
Niech to będzie nasza wspólna Akcja!

Gdzie znajdziesz Akcję Kredka (Action Kredka)

Koła SBP, które z nami współpracują:

 • Koło SBP i Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zajęcia w Hotelu Ikar w Poznaniu
 • nowotomyskie Koło SBP i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
 • wolsztyńskie Koło SBP i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn
 • śremskie Koło SBP i Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie

Akcje, które się odbyły lub odbędą:

 • 1 kwietnia – Poznań, Hotel Ikar – performance Josephine
 • 8 kwietnia – Nowy Tomyśl, Biblioteka – zajęcia „Zabawy z językiem polskim”
 • 15 kwietnia – Nowy Tomyśl, Biblioteka
 • 22 kwietnia – hotel Ikar (relacja niebawem) – „Slime”
 • 22 kwietnia – Nowy Tomyśl, Biblioteka
 • 5 i 19 maja - Wolsztyn, filie biblioteczne w Obrze i Stary Widzim
 • 2 i 10 czerwca – Śrem, Biblioteka
 • 24 czerwca - Poznań, Hotel Ikar
 • 11 lipca - Stęszew, Biblioteka

Do pobrania:

Poster akcji (duża rozdzielczość)
Naklejka

Galeria zdjęć

Odjazdowy Bibliotekarz z Bolewic do Nowego Tomyśla przez las i z powrotem

W sobotę 14 maja na zakończenie Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzichowie wraz kołem SBP MiPBP w Nowym Tomyślu zorganizowała Rodzinny Rajd Rowerowy. Tego dnia rano chętni mogli skorzystać z profesjonalnego oznakowania rowerów przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu . O godz. 10.00 kilkuosobową grupą, bardzo zróżnicowaną wiekowo, ruszyliśmy spod biblioteki w Bolewicach. Trasą leśną i ścieżką rowerową bez pośpiechu dotarliśmy do celu, czyli biblioteki w Nowym Tomyślu. Na miejscu czekały atrakcje dla najmłodszych, pyszny drożdżowy placek i gorąca grochówka. Gdy dzieci świetnie się bawiły na skwerze przy bibliotece, dorośli uczestnicy rajdu zwiedzali nowotomyską książnicę. Szczególnie zainteresowała ich wystawa fotograficzna pt. “Przyroda Nadleśnictwa Bolewice w obiektywie Grzegorza Gaczyńskiego”. Po nabraniu sił ruszyliśmy w drogę powrotną. O godz. 15.00 szczęśliwie dotarliśmy do bolewickiej biblioteki.

Róża Mleczak
Przewodnicząca koła SBP w Nowym Tomyślu

Galeria zdjęć

Czy w bibliotece jest miejsce na Wikipedię? Praktyki współpracy w świecie Wikimediów

Spotkanie odbyło się 11 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu w godzinach popołudniowych i miało charakter zapoznawczy, w zamiarze integrujący społeczność bibliotekarzy - wikipedystów, rozproszonych w poznańskich bibliotekach. Mogliśmy spotkać się w gronie 12-osobowym. Między nami byli zarówno początkujący, jak i zaawansowani wikipedystki i wikipedyści z Koła Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej. Zarejestrowało się 15 osób, ale z przyczyn niezależnych - jak organizacja innych wydarzeń Tygodnia Bibliotek, nie wszystkie zainteresowane osoby mogły przybyć na nasze spotkanie.

Specjalne podziękowania kierujemy do Natalii Szafran-Kozakowskiej ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, która prowadziła spotkanie i prezentowała przykłady współpracy, jakie podejmują instytucje biblioteczne z Wikipedią i jej projektami siostrzanymi, takie jak Akcje 1Lib1ref- jeden bibliotekarz jeden przypis, organizowane od 15 stycznia od 14 lutego każdego roku oraz z okazji Tygodnia Bibliotek w maju https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Biblioteka/1Lib1Ref_2022. O bieżących propozycjach współpracy wikipedystów można dowiedzieć się z profilu Stowarzyszenia na FB https://www.facebook.com/WikimediaPolska Społeczność jest otwarta i bardzo zróżnicowana.

Usłyszeliśmy jak wzajemne podnoszenie kompetencji cyfrowych i merytorycznych wpływa na jakość największej encyklopedii świata poprzez wspólne akcje, kampanie, konkursy, których celem jest budowanie wolnej wiedzy, otwieranie zasobów, dostarczanie rzetelnych źródeł.

Inicjatorka spotkania, Żaneta Szerksznis wspomniała o współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, która rozwija się stosunkowo niedługo, bo od jesieni 2019 roku. Wtedy Biblioteka rozpoczęła współpracę z Fundacją „Otwórz się” realizującą projekt „Podkasty dla Wikipedii” planowanej na Tydzień Otwartej Nauki . Borys Kozielski zrealizował nagrania ilustrujące wybrane hasła z okazji 100-lecia UAM oraz krótkie wykłady naukowe, np. o rękopisach z Milicza https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:R%C4%99kopisy_z_Milicza.mp3 Wspomniany był też projekt Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w ramach Szkoły Nauk Humanistycznych UAM https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Edukacja/Wiki_UAM

Wymieniliśmy się doświadczeniami nad redakcją haseł, dodawaniem zdjęć do Wikimedia Commons, o dyskusji nad hasłami - kiedy są przesyłane z przestrzeni publicznej encyklopedii do brudnopisu autora. Magdalena Słocińska mówiła o współpracy i szkoleniach zorganizowanych online wokół tworzenia haseł WBPiCAK i wspaniałej współpracy ze trenerem Wikipedystą.
Podczas dyskusji w Wikipedia Cafe rozmawialiśmy o naszych planach współpracy nad powstaniem szablonu do edycji opisów bibliotek w Wikipedii. Nasze spotkania będziemy kontynuować w szerszym gronie pod egidą Natalii Szafran-Kozakowskiej.

Już teraz zapraszamy do współpracy i na następne spotkanie w WBPiCAK . Dużo dobrego przed nami!

Zapraszamy do wysłuchania serii podkastów - Jak Wikipedia zmienia świat? https://pl.wikimedia.org/wiki/Wikiradio

Galeria zdjęć - fot. Joanna Błoch

Prowadząca

Natalia Szafran-Kozakowska, wikipedystka, administratorka polskiej Wikipedii, autorka kilkuset haseł z dziedziny filmu i literatury. W życiu zawodowym jako specjalistka ds. wspierania społeczności w Wikimedia Polska, działa na rzecz twórców i twórczyń Wikipedii, organizuje wydarzenia powiązane z wolną encyklopedią i szkoli nowych wikipedystów i wikipedystki. Współpracowała m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem SWPS, Ambasadą Szwecji w Polsce i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich. Wierzy, że darmowy i powszechny dostęp do wiarygodnej i neutralnej wiedzy może zmienić świat.

Z Poznania do puszczy i z powrotem - Odjazdowy Bibliotekarz 2022

Z Poznania do puszczy i z powrotem

Na starcie niedzielnego Odjazdowego Bibliotekarza pojawiło się 17 rowerzystów z trzech poznańskich bibliotek.

Termin 8 maja nie był przypadkowy, ponieważ to właśnie w tym dniu obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Również w tym dniu rozpoczyna się Tydzień Bibliotek, który SBP organizuje od 2004, czyli od momentu, kiedy to 1 maja doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

W świat? To do biblioteki!

Z założenia każda edycja Tygodnia Bibliotek przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji. W tym roku pomysłodawczynią hasła „Biblioteka – świat w jednym miejscu” została Grażyna Piskorz z Koła SBP działającego przy Bibliotece Raczyńskich.

Akcja Odjazdowy Bibliotekarz również wpisuje się w większą całość, promuje bowiem czytelnictwo i integruje bibliotekarzy i miłośników książek od 2010, kiedy to na ulice Łodzi wyjechało ok. 90 rowerzystów w pomarańczowych koszulkach z odjazdowym logo. Apogeum akcji przypada na rok 2016, w którym liczba odjazdowych bibliotekarzy przemierzających rowerowe szlaki przekroczyła 10 tysięcy osób.

Z nurtem w las

Wróćmy jednak na 1 kilometr tegorocznego poznańskiego rajdu. O 11.11 kierownik grupy Tomek, dał sygnał, aby ruszać. Zjechaliśmy na Wartostratę i z nurtem Warty udaliśmy się w kierunku Dziewiczej Góry. Czasem z górki, czasem nie. Obowiązywało rekreacyjne tempo jazdy, aby każdy śmiałek, niezależnie od formy i kondycji rowerowej miał szanse sprostać wyzwaniu i przejechać trasę ok. 13 kilometrów w jedną stronę.

Wjazd w niedzielę na ścieżkę pieszo-rowerową miał dwie podstawowe zalety. Był z dala od ruchu samochodowego i blisko spacerujących, którzy widząc jadącą pomarańczową grupę z zainteresowaniem się przypatrywali, pozdrawiali i komentowali. Było to bardzo miłe i zgodne z celem, aby kreować pozytywny wizerunek zawodu i przełamywać utarty stereotyp.

Po zjechaniu z Wartostrady nasza trasa prowadziła w kierunku Koziegłów. Tam chyba był najtrudniejszy i najdłuższy podjazd, zwłaszcza dla rowerów bez przerzutek kłopotliwy. Nasza zwarta do tej pory grupa rozciągnęła się na kilkaset metrów.

Za Koziegłowami skończyła się ścieżka rowerowa, ale kierownik rajdu Tomek poprowadził grupę przez las w stronę Kicina. Świetne rozwiązanie, ale z pewnością wymaga wcześniejszej orientacji, jak i gdzie skręcić. I faktycznie grupa testowa już dwa tygodnie wcześniej wytyczyła trasę rajdu, aby było atrakcyjnie i bezpiecznie.

Na szlaku drewnianych kościołów Puszczy Zielonki

W Kicinie udało nam się podjechać pod prawdziwą atrakcję regionu – drewniany kościół pw. Św. Józefa z XVIII wieku. Stoją tam też trzy nieczynne już dzwony – największy Józef z 1752 r. i dwa mniejsze Nepomucen i Stanisław. Jest to miejsce oznaczone na Szlaku Drewnianych Kościołów wokół Puszczy Zielonka. Aby poczytać o tym więcej odsyłam do strony internetowej redagowanej przez bibliotekę wojewódzką regionwielkopolska.pl.

Mniej więcej na 11 kilometrze zauroczyło nas pole rzepaku, przy którym nawet nasze pomarańczowe koszulki zbladły. Sesja zdjęciowa nie miałaby końca, gdyby nie świadomość, że o godzinie 13ej chcieliśmy podjechać pod Dziewiczą Górę i rozpocząć biesiadowanie oraz integrację na wspólnym ognisku razem z grupą samochodową, tzw. „stacjonarną”. Udało nam się to i dosłownie 5 minut przed czasem zawitaliśmy do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Nadleśnictwie Łopuchowo.

Ogniskiem i ciastem, czyli wspólna biesiada

Szacowne grono bibliotekarzy i sympatyków już na nas czekało. Koleżanki z Biblioteki Publicznej w Czerwonaku wspominały coś wcześniej, że powitają nas chlebem i solą, jednak to bardziej była kraina mlekiem i miodem płynąca. Nie sposób było wszystkich ciast spróbować, stoły się uginały. Spalone kalorie szybko zostały uzupełnione. Była też kawa i herbata, kiełbaski, chlebek i musztarda oraz oczywiście ognisko!

Bibliotekarka Kasia z Uniwersytetu Przyrodniczego została naszym przewodnikiem leśnym. Opowiedziała nam o wielu aspektach naturalnego zielonego koloru oraz pokazała prawdziwe roślinne rarytasy m.in. czosnaczek, przylaszczkę, pierwiosnek lekarski lub kwitnące dęby, które robią to bardzo subtelnie. Idąc pod górę i słuchając o roślinach, bardzo szybko wspięliśmy się na szczyt wieży widokowej, wielkiej latarni w lesie liczącej 40 metrów wysokości i 171 schodów. Opłacało się. Widok piękny.

Podsumowując, postaram się wymienić nie wszystkich bibliotekarzy, członków i sympatyków SBP uczestniczących w wydarzeniu, ale chociaż instytucje macierzyste. Byli reprezentanci z Biblioteki Publicznej w Czerwonaku, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Biblioteki Raczyńskich, Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, Biblioteki Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarneckiego w Poznaniu, Biblioteki Szkolnej nr 75 w Poznaniu, Biblioteki Publicznej w Stęszewie, Biblioteki Publicznej w Swarzędzu oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Organizatorem rajdu był Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu.

Magdalena Słocińska
Przewodnicząca Oddziału SBP w Poznaniu

Galeria zdjęć

Strony