Aktualności

Dzień Bibliotekarza

Drogim Koleżankom i Kolegom,
z okazji Naszego wspólnego Święta
życzymy samych przyjemnych literackich doznań
i uśmiechniętych czytelników.

Zarząd Okręgu

Tydzień Bibliotek 2025 w Oddziale Poznańskim

Biblioteka Politechniki Poznańskiej

Bookcrossing w holu budynku Centrum Wykładowego

8.05.2025 - Wystawa Artemis Niebo do Wynajęcia, wernisaż.
Prelekcja w sali seminaryjnej o godzinie 12.30

9.05.2025 - Wyjazd do Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA w Czempiniu.
Wyjazd o godzinie 12.00, ZAPISY POD ADRESEM

12.05.2025 - Spotkanie autorskie z Panią Magdaleną Zbonik - absolwentką PP, autorką książki SF "Śnienie".
Spotkanie odbędzie się w Strefie Relaksu na parterze w wypożyczalni o godzinie 12.00

15.05.2025 - Prezentacje z wyjazdów w ramach programu Erasmus.
Anna Bolesta-Górecka, International Hellenic University - Thessaloniki - Grecja
Beata Korzystka, Bibliotecznym szlakiem po zakątkach Sycylii
Monika Krawiec, Zbiory historyczne Biblioteki Uniwersyteckiej w Innsbrucku

Prezentacje odbędą się w sali seminaryjnej o godzinie 12.30. Po prezentacjach spotkanie przy kawie i ciastku

Biblioteka Raczyńskich

GMACH GŁÓWNY

7 maja (środa) godz. 18.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Biblioteki domowe. Reportaże o prywatnych księgozbiorach. Spotkanie z Mirosławą Łomnicką

Maniactwo książkowe. Niszowy parapet literacki. Biblioteka zdyscyplinowana. Biblioteka niezbędna do życia. Pokaż mi swoja bibliotekę, a powiem Ci, kim jestem? Poprzez książki, gawędy literackie dowiadujemy się o życiu bohaterów, o ich marzeniach i planach” tak poleca książkę Łukasz Maciejewski, dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny.

8 maja (czwartek) godz. 17.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Pamiętaj o czwartku. Trening pamięci,

Podczas warsztatów poprawiamy kondycję naszych szarych komórek poprzez zagadki logiczne, ćwiczenia kreatywnego myślenia, zadania ruchowo-koordynacyjne i relaksację. Warsztat dla osób dorosłych. W tym miesiącu wyjątkowo w drugi czwartek!

9 maja (piątek) godz. 18.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Dobrostan wypływający z synergii składowych kultury fizycznej. Wykład prof. dra hab. Jana M. Konarskiego

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu wraz z Polskim Stowarzyszeniem Naukowym Animacji Rekreacji i Turystyki zapraszają na wykład: "Dobrostan wypływający z synergii składowych kultury fizycznej", który wygłosi prof. dr hab. Jan M. Konarski - wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, kierownik Zakładu Teorii Sportu, wieloletni Prezes PSNARiT oraz Sekretarz Generalny IASK. 10 maja (sobota) od 11.00

Poznań
Gra miejska. Strażnicy otwartych drzwi

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Biblioteka Raczyńskich wraz z partnerami - Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Biblioteką Uniwersytecką, Biblioteką Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Domem Książki w Poznaniu – zaprasza na wyjątkową, międzybiblioteczną grę miejską „Strażnicy otwartych drzwi”.

  • Gra odbędzie się 10.05.25. Wejście na grę będzie możliwe od godziny 11:00 (Na rozwiązanie wszystkich zagadek będziecie mieli czas do godz. 14:00)
  • Do odwiedzenia będzie 5 punktów (to, jaką trasę obierzecie, będzie zależało wyłącznie od was) · Obowiązują zapisy: filia39@bracz.edu.pl. (w odpowiedzi na zapis otrzymacie to, co najważniejsze przy grze terenowej, czyli mapę)
  • Liczba miejsc jest ograniczona
  • Wiek uczestników od 0 do nieskończoności (dzieci tylko pod opieką dorosłych).
  • Liczebność grup - do 5 osób.
  • Bądźcie wyposażeni chociaż w jeden telefon z czytnikiem QR kodów

10 maja (sobota) godz. 11.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Dzień Muminków w Bibliotece Raczyńskich

  • 11.00 MAŁE TROLLE I DUŻY ROZGŁOS. O MUMINKOWEJ TWÓRCZOŚCI TOVE JANSSON – prelekcja dla dorosłych Natalii Kołaczek, skandynawistki, tłumaczki i blogerki (Szwecjoblog).
  • 12.00. CYKL ŻYCIA Z MUMINKAMI. GDZIE JESTEM, A GDZIE CHCĘ BYĆ, I JAK MUMINKI MOGĄ MI W TYM POMÓC? – spotkanie dla dorosłych z psychologiem Katarzyną Fenzel.
  • 13.15. WSPÓLNE CZYTANIE MUMINKÓW – spotkanie dla miłośników Muminków w każdym wieku, zgłoszenia: archiwumksiazkidzieciecej@bracz.edu.pl

Ponadto w trakcie trwania wydarzeń prezentowany będzie list Tove Jansson do Biblioteki Raczyńskich, który znajduje się w Zbiorach Specjalnych Biblioteki. .

12 maja (poniedziałek) godz. 18.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Światłocienie - Barwy emocji w chóralnej szacie

Chóralne spotkanie w Bibliotece Raczyńskich zaprezentuje te życiowe światłocienie z różnych perspektyw. Chór Uniwersytetu WSB Merito Ignis Cantores pod dyrekcją Edyty Muchowieckiej-Kominek sięgnie po różne epoki i style muzyczne. W repertuarze utwory m. in. Thomasa Tallisa, Tomasa Luisa de Victorii, Oli Gjeila, Marcina Wawruka.

Zapisy od 5 maja od godz. 9.00: zapisy@bracz.edu.pl

13 maja (wtorek) godz. 18.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Czytanie przestrzeni. Kolumny są w porządku. Postmodernizm w Poznaniu

Czy to żart? - myślimy czasem oglądając budynki powstałe na przełomie XX i XXI wieku. Architektura tego okresu ma wielu zdecydowanych przeciwników, ale też coraz więcej zagorzałych obrońców. Kamp, ironia i humor to niektóre z cech stylowych zachodniego postmodernizmu, lecz czy przyjęły się również na naszym podwórku? Na majowym spotkaniu zastanowimy się, jak wygląda postmodernizm w lokalnym, poznańskim wydaniu oraz co sprawia, że obok architektury okresu transformacji nie można przejść obojętnie.

15 maja (czwartek) godz. 18.00 sala 1 , pl. Wolności 19
Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Na finał Tygodnia Bibliotek gościem Biblioteki będzie Wojciech Jagielski. Jeden z najbardziej znanych polskich reportażystów, laureat m.in. Nagrody Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera i nominowany do Literackiej Nagrody Nike, obserwator konfliktów zbrojnych m.in. w Czeczenii, Gruzji i Afganistanie opowie o swojej najnowszej książce „Inna strona świata”. Rozmowę z poprowadzi Urszula Salomon.

FILIE

BIBLIOTEKA DLA DZIECI Al. Marcinkowskiego 23
13.05.godz. 17.00 - Biblioteka. Lubię tu być. Warsztaty dla młodzieży od 13 roku życia. Obowiązują zapisy.

FILIA NARAMOWICKA ul. Rubież 14
13.05, godz. 17:00, Biblioteka w Dolinie Muminków - warsztaty plastyczne, dzieci 7 - 9 lat z opiekunami, obowiązują zapisy. Czy w Dolinie Muminków była biblioteka? Jak wyglądała i kto mógł być bibliotekarzem oraz jakie książki wypożyczali mieszkańcy Doliny?

FILIA 2 os. Oświecenia 59
14.05. godz.17:00, Co się dzieje, kiedy otwieramy książki?

Warsztaty literacko-plastyczne inspirowane książką autorstwa R. Bonilla pt. „Najwyższa na świecie wieża z książek”. Podczas spotkania dzięki sile wyobraźni przeniesiemy się do miejsc, o których marzymy oraz stworzymy „biblioteczną wieżę” z ulubionych książek naszych najmłodszych czytelników. zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat z opiekunami, obowiązują zapisy.

FILIA 8 ul. Osinowa 14/16

  • 14.05. godz. 17:00 spotkanie z pisarzem, podróżnikiem Jędrzejem Majką.
  • O tym jak przyprawy zmieniają świat opowie autor przewodników oraz książek podróżniczych „Podróże ze smakiem” Jędrzej Majka, znany z programu telewizyjnego Na tropie przypraw - którego jest również autorem. Dziennikarz i podróżnik, który zwiedził ponad 100 krajów opowie o intrygach, zwrotach akcji i pieniądzach, jakie kryją się w świecie pełnym pieprzu, wanilii i cynamonu. Zdradzi także zastosowanie i właściwości przypraw, a może nawet poda autorski przepis na gotowe danie.
    Autor prowadzi także kanał na YouTube "Kraków pępkiem świata"
    Spotkanie dofinansowano z RO Zielony Dębiec

  • Wystawa ukazującą Bibliotekę i filię na przestrzeni lat.

FILIA12/46 ul. Arciszewskiego 27

  • 12.05. godz. 17:00 Spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim
  • Zapraszamy na spotkanie, które przeniesie słuchaczy na jedną z siedmiu Wysp Kanaryjskich, której symbolem jest nie kanarek a papuga- Teneryfę. Dzięki prezentacji multimedialnej uczestnicy spotkania będą mieli okazję zwiedzić powstałą 10 milionów lat temu na skutek erupcji wulkanicznej wyspę. Wyspę, w której środku do dzisiaj można zobaczyć Teide – wulkan, prawie czterotysięcznik. Poznają także historię Guanczów, praludu żyjącego na tej wyspie, co po sobie zostawili i dlaczego ich cywilizacja zanikła. i wiele innych podróżniczych ciekawostek o tym miejscu...
    Spotkanie dofinansowano z RO Św. Łazarz.

  • 16.05  godz.17-18:30 spotkanie z Panem Kudełką i pieskiem przewodnikiem- dla rodzin. Na początku spotkania pan opowie o pracy pieska przewodnika i o tym wszystkim, co trzeba wiedzieć na temat takiego psa.

FILIA 14 os. Bolesława Chrobrego 117

  • 9.05. godz. 17:00 Spotkanie z Wojciechem Cesarzem, psią psychologią i „Pamiętnikiem grzecznego psa”
  • Dzieci podczas spotkania będą miały okazję nie tylko posłuchać zabawnych historii rozbrykanego psa Wintera, ale także poznać tajniki psiej psychologii, dowiedzieć się, w jaki sposób pies postrzega świat i co może sobie o nas myśleć. Wojciech Cesarz jest autorem serii "Pamiętnik grzecznego psa", która zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, była także nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom.

    Spotkanie dla dzieci w wieku 7-11 lat. Obowiązują zapisy.
    Spotkanie dofinansowano z RO Piątkowo.

  • 14.05. godz. 17:00 „Sekrety Poznania 2”. Spotkanie z Lucjanem Morosem
  • Spotkanie o największych tajemnicach Poznania poprowadzi Lucjan Moros , absolwent Wydziału Historycznego UAM, współpracownik bloga „Historie Wielkopolskie”, na którym publikuje teksty dotyczące najciekawszych wydarzeń i osób związanych ze stolicą Wielkopolski. Dotychczas ukazały się trzy książki jego autorstwa: „Made in Poznań” (2022), „Sekrety Poznania 2” (2023) oraz „Sekrety Wielkopolski cz. 1” (2024).

    Spotkanie dofinansowano z RO Piątkowo.

  • Konkurs plastyczno-literacki pt.: "Biblioteka. Lubię tu być"
  • Czas trwania: 14.04 - 7.05

    Zadaniem uczestników będzie stworzyć pracę plastyczną (np. rysunek lub kolaż) lub literacką (np. wiersz lub opowiadanie) na powyższy temat.

FILIA 15 ul. Fabianowo 2
16.05. godz. 17:00 Spotkanie z przyrodnikiem Marcinem Kostrzyńskim - Marcinem z Lasu

Spotkanie dla dzieci i dorosłych z miłośnikiem i obserwatorem przyrody, autorem a także twórcą filmów przyrodniczych. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik i operator kamery zabierze uczestników spotkania w wyjątkową podróż - od Bieszczad po Bałtyk, od Ameryki Południowej po północną Finlandię, by spotkać się w naturalnym środowisku z niesamowitymi zwierzętami zarówno tymi małymi jak i dużymi.

Autor książek: „Przyrodyjki: o zwierzętach historyjki dla dużych i małych”, „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”, "Plotki o zwierzętach", "Puszcza" ... Twórca kanału „Marcin z Lasu” prowadzi kanał na Youtubie.

Spotkanie dofinansowane z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego Nasze Osiedle 2025

FILIA 16 ul. Muszkowska 1A

  • 09.05. godz.: 17:00-18:15 warsztaty z Książki Artystycznej dla dzieci 7-12 lat, obowiązują zapisy
  • W trakcie zajęć każde dziecko stworzy swój własny zielnik w formie książki artystycznej. W ruch pójdą niestandardowe techniki oraz materiały.

  • 12.05. godz.: 11:30 - 12:30, Warsztaty z Książki Artystycznej dla dzieci przedszkolnych 3 - 6 r.ż., obowiązują zapisy
  • W trakcie zajęć każde dziecko stworzy swoją własną książeczkę artystyczną. Odkryjemy nowe spojrzenia na książkę oraz poznamy ciekawe techniki umożliwiające stworzenie takowej książki.

FILIA 20 ul. Słowackiego 28

  • 12 maja o godzinie 17:00 dla maluszków z rodzicami pt. Skrytobajki,czyli tajemnicze opowieści z ukrytymi obrazami"
  • 14 maja o godzinie 17:00 dla dzieci szkolnych: Kapelusz pełen książek, czyli biblioteczna gra planszowa na motywach znanych baśni.

FILIA 32 os. Armii Krajowej 84
12 oraz 14 maja dzieci w wieku 7+ w godzinach 13.00 – 19.00 zapraszamy na robienie własnych zakładek

FILIA 35 ul. Druskienica 32
7.05. godz. 17:00 Chodź, narysuj mi las. Warsztaty z Tomaszem Samojlikiem

Zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat na warsztaty z rysowania lasu i leśnych zwierzaków pokazujące, jak w prosty sposób narysować las i zamieszkujące go zwierzęta, od najmniejszych ryjówek po największe żubry. Przy okazji uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wielu zaskakujących ciekawostek o zwyczajach i zachowania zwierząt. Spotkanie poprowadzi popularyzator przyrody, autor i rysownik Tomasz Samojlik, twórca znanych i lubianych postaci bajek: żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka. Dzieci w wieku powyeżj 7 lat. Obowiązują zapisy w filii.

Spotkanie dofinansowano z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego Kultura dla mieszkańców Podolan i Strzeszyna.

FILIA 49 os. Pod Lipami 108 A
14.05. godz. 17:00 „Kapibara Barbara”. Spotkanie z Elizą Piotrowską

Eliza Piotrowska pisze i rysuje od dziecka. Jej bestsellerowa seria o Cioci Jadzi skradła serca wielu młodych czytelników. Tym razem nie będzie o zabawnej cioci, a autorka zaprosi do Brazylii, by poznać niezwykłą, ciekawą świata kapibarę - Kapibarę Barbarę. Spotkanie dla dzieci w wieku powyżej 5 lat z opiekunami.

FILIA 55 os. Zwycięstwa 125
9.05 godz. 11.15, “Przepraszam, czy jesteś czarownicą”? Spotkanie literacko-plastyczne dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat z opiekunami.

Filia WILDECKA /53 ul. Hetmańska 91

  • 8.05. godz. 17.00 Świat baśni w bibliotece: warsztaty dla dzieci w wieku 2-5 lat,; zapraszamy maluchy na zajęcia literacko-plastyczne o najsłynniejszych baśniach. W planie gry, zagadki, wspólne czytanie i praca plastyczna. Obowiązują zapisy!
  • Konkurs ortograficzny "Złote Wildeckie Pióro" (dla dorosłych i młodzieży). termin - 13.05 godz. 17:00 Obowiązują zapisy!

Biblioteka Uniwersytecka

8 maja (czwartek)

  • 10:00 – 14:00, KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI „Dajmy książkom drugie życie”
  • – dziedziniec BUP, wstęp wolny

  • 12:00, Uroczyste rozpoczęcie obchodów TB – hol główny
  • Wernisaż wystawy „Książki i kreski - dialog przestrzeni. Urban sketching - sztuka bycia tu i teraz”, hol główny
    Prezentacja prac członków Urban Sketchers, którzy w lutym i kwietniu starali się uwiecznić w swoich szkicownikach piękne wnętrza Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

  • 12:30, wykład Urban sketching: więcej niż hobby? - Justyna Wojnowska - Czytelnia NOVA
  • Wykład poświęcony międzynarodowemu ruchowi artystycznemu Urban Sketchers, który łączy tysiące ludzi z całego świata. Spotkanie poprowadzi Justyna Wojnowska – urban sketcherka i organizatorka wydarzeń artystycznych, która od lat tworzy w podróży i z pasją opowiada o swojej przygodzie z miejskim szkicowaniem

  • 17:00, - promocja książki "Od Townsona do Conradów. Brytyjczycy w Tatrach i o Tatrach w długim wieku dziewiętnastym", autor Krzysztof Marchlewicz - Czytelnia NOVA
  • Wkład mieszkańców Wysp Brytyjskich w eksplorację Tatr jest powszechnie znany. Wystarczy wspomnieć Johna Balla czy wymienionego w tytule książki Roberta Townsona – prekursorów współczesnego taternictwa. Jednak Brytyjczycy pod Tatrami to nie tylko wspinacze, lecz także turyści, którzy w swoich podróżach po Europie odwiedzali egzotyczne dla nich rejony najwyższych gór Karpat, poznawali lokalną kulturę i przyrodę. Wszyscy ci podróżnicy zostawili wiele ciekawych dokumentów, tekstów i dzieł sztuki, z których autor niniejszej książki utkał niezwykłą opowieść o Tatrach przełomu wieków XIX i XX. Tym ciekawszą, że pisaną z zupełnie innej perspektywy, niż zwykliśmy jako Polacy przyjmować.

12 maja (poniedziałek)

  • 18:00, - wernisaż wystawy – „A4 Open Call” – Galeria BUP
  • Wernisaż wystawy będącej prezentacją prac nagrodzonych w konkursie „A4 Open Call” organizowanym przez Sama J. Gardnera – amerykańskiego artystę multidyscyplinarnego.

13 maja (wtorek)

  • 13:00, - wykład dr Anny Michniuk - trenerki kompetencji medialnych, pedagożki, psycholożki, logopedki, autorki materiałów edukacyjnych - Czytelnia NOVA
  • W świecie pełnym fake newsów i cyfrowych manipulacji kluczowe staje się krytyczne myślenie i umiejętność weryfikowania informacji. Dezinformacja, często powiązana z technikami socjotechnicznymi takimi jak phishing, może prowadzić nie tylko do błędnych przekonań, ale też realnych strat – finansowych i wizerunkowych. Coraz częściej to nie brak wiedzy, lecz nieuwaga i zaufanie do pozornie wiarygodnych źródeł stają się przyczyną zagrożeń. Dlatego postawa „myślę, więc sprawdzam” powinna być fundamentem świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w życiu informacyjnym współczesnego świata. W wystąpieniu przedstawione zostaną mechanizmy działania fake newsów i phishingu. Prelegentka pokaże, jak je rozpoznawać oraz przedstawi praktyczne sposoby na ochronę przed dezinformacją i oszustwami w sieci.

    dr Anna Michniuk – pedagożka, psycholożka, logopedka, trenerka kompetencji cyfrowych i medialnych. Z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza jest związana od 2008 roku, najpierw jako studentka, później doktorantka, aktualnie adiunktka na Wydziale Studiów Edukacyjnych w Zakładzie Edukacji Medialnej. Trzykrotnie (2023, 2022, 2021) wyróżniona na Liście 100 osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju kompetencji cyfrowych Polek i Polaków. Pasjonatka uczenia się i odkrywania świata. W wolnych chwilach tworzy (także multimedialne) materiały edukacyjne dla dzieci – YT: “Ciocia Ania – filmy edukacyjne dla dzieci”.

  • 17:00, - pokaz węgierskiego wynalazku kostki Rubika - Czytelnia NOVA
  • Mistrzowie profesjonalnego układania kostki Rubika Szabolcs Szántai i Gábor Slezák opowiedzą o węgierskim wynalazku kostki Rubika i pokażą jak umieją ją układać na różne sposoby. Zademonstrują m.in. jak w kilka sekund ułożyć tradycyjną kostkę Rubika 3x3x3, a także w jaki sposób ułożyć kostkę Rubika jedną ręką a nawet z zakrytymi oczami. Wprowadzą nas również w tajniki układania kostek Rubika o innych kształtach, na przykład kostki 4x4x4, 7x7x7 albo piramidy Rubika. Na końcu pokazu będzie możliwość wzięcia udziału w konkursie układania. Zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

15 maja (czwartek)

  • 13:00, - wernisaż wystawy „Stefan Zweig. Pisarz, obywatel świata” - Salon za Filarem
  • Wystawa zorganizowana w ramach jubileuszu 35-lecia Ośrodka Kultury Austriackiej UAM, we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie oraz z Biblioteką Uniwersytecka w Poznaniu.

    Stefan Zweig (1881–1942) po dziś dzień jest jednym z najchętniej czytywanych na całym świecie autorów niemieckojęzycznych. Istotnym fundamentem jego sukcesu była z pewnością oplatająca cały świat sieć powiązanych z jego osobą wydawnictw, tłumaczy i tłumaczek oraz intelektualistów, jaką stworzył i którą pielęgnował. Nie tylko produktywność Zweiga była niebywała, pisarz pozostawał również sprawnym agentem swoich własnych dzieł, czego dowodzą materiały z jego spuścizny

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu

13 maja, g. 16.00 - Bibliotekarz w formie - Salsation - taniec i fitness w jednym
Zabierz ze sobą wygdny strój i dobry humor. Wstęp wolny

14 maja, g. 15.00 - Warsztaty Wycinanki Ludowe - tradycja w Twoich rękach
Materiały zapewnia Biblioteka. Nie musisz mieć doświadczenia - wystarczy chęć twórczej zabawy.

Oba wydarzenia odbędą się w siedzicie Biblioteki - ul. Bułgarska 19, Poznań

Biblioteka Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

15 maja - Wykład "Pojęcia, zakres i zasady Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych".
Wykład poprowadzi specjalista MPH KW Pan mjr Leszek Zieliński.

Po wykładzie zapraszamy uczestników do zapoznania się (wypróbowania swoich sił) w pracowni symulatorów Jaskier. Symulatory Jaskier służą do szkolenia kierowców kołowego transportera opancerzonego Rosomak.

Wykład odbędzie się 15 maja 2025 r. o godz. 10.00 - zbiórka uczestników przed biurem przepustek CSWL ul. Wojska Polskiego 86/90 Poznań o godz. 9.30

Zakończenie wizyty jest przewidywane ok. godz. 13.00

Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o zgłaszanie się do p. Małgorzaty Byra lub p. Doroty Górczak - nr tel. 261575249 lub pod adresami: m.byra@ron.mil.pl ; d.gorczak@ron.mil.pl - do dnia 12.05.2025 r.

Seminarium Naukowe "Biblioteki Świata"

Biblioteka Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu zaprasza na Seminarium Naukowe "Biblioteki Świata"

W programie:

  • Technologie cyfrowe w bibliotece, mosty kulturowe nad Bosforem. Doświadczenia z International Library Staff Week w Stambule - Paulina Kwaśnik, Agata Banecka
  • Bibliotecznym szlakiem po zakątkach Sycylii - Beata Korzystka

Konkurs fotograficzny :Bibliotekarz inny niż myślisz

7 maja 2025 r., godz. 10.00
sala 205, 1. piętro Budynek CP
ul. Ratajczaka 5/7

Szkolenia SBP - kwiecień

Witamy wiosnę szkoleniami w kwietniu!


Podstawy zawodu bibliotekarza

Format MARC21 - kurs online – Agata Kyzioł-Cieślak / 5 marca -7 maja 2025 r. (8 spotkań) – można dołączyć w trakcie trwania kursu


Informacja

Bibliotekarz infobrokerem – dr Aneta Januszko-Szakiel / 9 kwietnia 2025 r.

Weryfikacja informacji w dobie sztucznej inteligencji: narzędzia i metody – Gabriela Sieczkowska / 11 kwietnia 2025 r.


Praca z użytkownikami i dobrostan

Metody wspierania dobrostanu i sprężystości psychicznej czytelników i pracowników bibliotek – dr Wanda Matras-Mastalerz / 9 kwietnia 2025 r.

BEZPŁATNE: Pozytywna Dyscyplina w bibliotece – wychowanie z szacunkiem i skutecznością – Beata Malentowicz / 14 kwietnia 2025 r.

Razem możemy więcej. Biblioteka inkluzywna, dostępna i integrująca – dr Wanda Matras-Mastalerz / 23 kwietnia 2025 r.

NOWOŚĆ: Literatura w procesie budowania zdrowia i odporności psychicznej dzieci i młodzieży – dr Wanda Matras-Mastalerz / 28 kwietnia 2025 r.


Nowe technologie i cyfryzacja

NOWOŚĆ: Wirtualne przestrzenie kultury: tworzenie wystaw online z Artsteps – dr Dominik Piotrowski / 16 kwietnia 2025 r.

Biblioteka w obliczu współczesnych zagrożeń i cyberzagrożeń – dr Łukasz Wojciechowski / 23 kwietnia 2025 r.

Sztuczna inteligencja w codziennej pracy. Darmowe narzędzia, które ułatwią ci życie y – Rafał Hetman / 23 kwietnia 2025 r.

W TRAKCIE! Kurs e-learningowy: Excel od podstaw dla każdego – Magdalena Rusnok / 24 marca - 22 kwietnia 2025 r.


Zarządzanie projektami

Bibliotekarz menedżerem projektu. Metoda „łańcucha krytycznego” w zarządzaniu projektami bibliotecznymi – dr Aneta Januszko-Szakiel / 16 kwietnia 2025 r.


Prawne aspekty działalności biblioteki

Doręczenia elektroniczne w bibliotece – Karol Ciechoński / 11 kwietnia 2025 r.

Instrukcja kancelaryjna (IK) i jednolity rzeczowy wykaz akt (JRWA) w bibliotece – Karol Ciechoński / 18 kwietnia 2025 r.

Prawo autorskie w bibliotece podczas działań stacjonarnych i w Internecie dr Łukasz Wojciechowski / 29 kwietnia 2025 r.


Szkolenia odbywają się zdalnie za pośrednictwem platformy Clickmeeting

Pełną ofertę szkoleniową SBP znajdziesz na stronie: szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter szkoleniowy

Kalendarz szkoleń SBP - marzec

Budzimy z zimowego snu i zapraszamy na szkolenia w marcu!.


Podstawy zawodu bibliotekarza

Format MARC21 - kurs online – Agata Kyzioł-Cieślak / 5 marca -7 maja 2025 r. (8 spotkań) – można dołączyć w trakcie trwania kursu


Informacja

Bibliotekarz edukatorem. „Kapsułki/pigułki wiedzy” – inne podejście do tworzenia bibliotecznej oferty szkoleniowej – dr Aneta Januszko-Szakiel / 5 marca 2025 r.


Praca z użytkownikami i dobrostan

Razem możemy więcej. Biblioteka inkluzywna, dostępna i integrująca – dr Wanda Matras-Mastalerz / 3 marca 2025 r.

Literatura w procesie budowania zdrowia i odporności psychicznej dzieci i młodzieży – dr Wanda Matras-Mastalerz / 21 marca 2025 r.

Metody wspierania dobrostanu i sprężystości psychicznej czytelników i pracowników bibliotek – dr Wanda Matras-Mastalerz / 24 marca 2025 r.


Nowe technologie i cyfryzacja

Excel dla bibliotekarzy cz.1: Podstawy – Magdalena Rusnok / 19 marca 2025 r.

Kurs e-learningowy: Excel od podstaw dla każdego – Magdalena Rusnok / 24 marca - 22 kwietnia 2025 r.


Promocja

Kreatywne formy promocji książki i czytelnictwa w bibliotekach – dr Wanda Matras-Mastalerz / 31 marca 2025 r.


Prawne aspekty działalności biblioteki

Standardy ochrony małoletnich i rekrutacja pracowników bibliotek - nowe wymogi prawne – dr Łukasz Wojciechowski / 5 marca 2025 r.

Prowadzenie mediów społecznościowych biblioteki zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi (z wzorami dokumentów) – dr Łukasz Wojciechowski / 19 marca 2025 r.

Doręczenia elektroniczne w bibliotece – Karol Ciechoński / 21 marca 2025 r.

Instrukcja kancelaryjna (IK) i jednolity rzeczowy wykaz akt (JRWA) w bibliotece – Karol Ciechoński / 28 marca 2025 r.


Szkolenia odbywają się zdalnie za pośrednictwem platformy Clickmeeting

Pełną ofertę szkoleniową SBP znajdziesz na stronie: szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się nanewsletter szkoleniowy

Kalendarz szkoleń SBP - luty

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na szkolenia, dzięki którym podniesiesz swoje kompetencje jako bibliotekarz i zwiększysz swoją atrakcyjność na rynku pracy.

W ofercie na luty znajdziesz szkolenia dotyczące:

  • pracy z seniorami,
  • obsługi Excela,
  • tworzenia cyfrowych historii online,
  • social mediów,
  • instrukcji kancelaryjnej,
  • prawa autorskiego w działaniach bibliotecznych.

Poniżej lista szkoleń z linkami do szczegółowych programów i zapisów.


Nowe technologie i cyfryzacja

Excel dla bibliotekarzy cz.3: Operacje na tabelach i zakresach – Magdalena Rusnok / 19 lutego 2025 r.

Sztuczna inteligencja w codziennej pracy. Darmowe narzędzia, które ułatwią ci życie – Rafał Hetman / 20 lutego 2025 r.

Twórz cyfrowe historie: jak korzystać z darmowych narzędzi do odkrywania dziedzictwa kulturowego – dr Dominik Mirosław Piotrowski / 25 lutego 2025 r.


Nowe usługi i praca z użytkownikami

Srebrny dobrostan. Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru – dr Wanda Matras-Mastalerz / 26 lutego 2025 r.


Promocja biblioteki i marketing

Social media, wszystko co powinieneś wiedzieć – Beata Gamrowska / 27 lutego 2025 r.


Prawne aspekty działalności biblioteki

Prawo autorskie w bibliotece podczas działań stacjonarnych i w Internecie– dr Łukasz Wojciechowski / 19 lutego 2025 r.

Instrukcja kancelaryjna (IK) i jednolity rzeczowy wykaz akt (JRWA) w bibliotece – Karol Ciechoński / 21 lutego 2025 r.


Pełną ofertę szkoleniową SBP znajdziesz na stronie: szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się nanewsletter szkoleniowy

Studia Podyplomowe z Bibliotekoznawstwa

Studia Podyplomowe z Bibliotekoznawstwa w Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu

Celem studiów jest zdobycie niezbędnych kompetencji – stosownej wiedzy i kwalifikacji – do pracy jako bibliotekarz w bibliotece każdego typu, w tym w bibliotece szkolnej i pedagogicznej. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności korzystania z systemów biblioteczno-informacyjnych, katalogowania, funkcjonowania, zarządzania i organizacji bibliotek różnych typów, prawa dotyczącego bibliotek, a także organizacji różnorodnych form pracy z czytelnikiem indywidualnym i zbiorowym, w tym z niepełnosprawnościami. Uczestnicy będą mieli możliwość poznać funkcjonowanie i organizację kilku bibliotek naukowych Poznania oraz wybranych wydawnictw. Uczestnicy studiów zdobędą ogólne wiadomości z zakresu bibliotekoznawstwa i bibliotekarstwa, literatury współczesnej, w tym literatury dziecięcej i młodzieżowej, czytelnictwa i informacji naukowej. Nabędą umiejętności w opracowaniu i udostępnianiu zbiorów, tworzeniu nowoczesnego warsztatu informacyjnego biblioteki oraz organizacji podstawowych form pracy z czytelnikiem. Wartością dodaną tych studiów jest możliwość uczenia się od osób, które na co dzień zawodowo zajmują się problematyką objętą programem studiów, są autorytetami w środowisku bibliotekarskim i laureatami prestiżowych nagród, w tym ministerialnych.

Część zajęć będzie odbywać się w formie tradycyjnej w salach wykładowych w Poznaniu, a część w formie online na platformie MS Teams przez 3 semestry.

Szczegółowy program studiów znajduje się pod linkiem:

https://www.merito.pl/poznan/studia-i-szkolenia/studia-podyplomowe/kieru...

Regina Korczak (1930-2025) - wspomnienie

Regina Korczak (1930-2025)

Koleżanka Regina Korczak była z wykształcenia mgr bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Ur. się 9 czerwca 1930 r. w Gdyni, od 1947 r. była mieszkanką Złotowa i tam zmarła 11 lutego 2025 r. W bibliotekarstwie publicznym pracowała 41 lat, w latach 1951-1992. Była organizatorką powszechnego bibliotekarstwa polskiego na ziemi złotowskiej korzystającą z doświadczeń i tradycji bibliotekarstwa V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Scaliła księgozbiory tych bibliotek w jeden zbiór stanowiący obecnie kolekcją Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Złotowie. Ideą wspólnej organizacji czytelnictwa zaraziła osadników ze wschodu ,którzy przywiezione książki przekazywali tworzącym się bibliotekom. Stworzyła z bibliotek Ziemi Złotowskiej wzorcowe ośrodki życia lokalnego Pomorza Koszalińskiego, w których realizowano stosowane wówczas metody i formy, oświaty i kultury powszechnej. Bibliotekarstwo publiczne powiatu złotowskiego, którym kierowała należało zawsze, do właściwie pojmującego społeczną misję biblioteki , uznające użytkownika najważniejszym jego elementem. Z jej inicjatywy, 1 czerwca 1967 roku, 3 wyróżniające się biblioteki uhonorowano nadaniem imion patronów. Uroczystość połączona z konferencją naukową była świętem książki polski, w którym udział wzięli bibliotekarze okresu międzywojennego z Marią Zientarą-Malewską , oraz pisarze ziem zachodnich i północnych.

Wprowadziła w latach 60. obowiązek prowadzenia kronik przez biblioteki publiczne ziemi złotowskiej, które są obecnie nieocenionym źródłem do badań nad dziejami tamtejszych społeczności lokalnych. Nauczyła bibliotekarzy właściwego rozumienia znaczenia słowa i książki polskiej . Opublikowała wiele artykułów o historii bibliotekarstwa złotowskiego i nakłoniła do podjęcia prac przyczynkarskich przez bibliotekarzy nie tylko ziemi złotowskiej, ale także bytowskiej. Wyniki tych działań ogłosiła w w publikacji pt. „Książki i biblioteki w Złotowskiem i Bytowskiem . Materiały z sympozjów” (1976). Była organizatorką wielu konferencji naukowych i sympozjów. Reprezentowała bibliotekarstwo ziemi nadnoteckiej na kongresach i konferencjach naukowych, wygłaszając na nich referaty. Wielokrotnie wyrażała opinie i uwagi w sprawach istotnych dla bibliotekarstwa polskiego. Przebywając na emeryturze nadal interesowała się sprawami bibliotekarstwa współczesnego i przekazywała najmłodszym w zawodzie najlepsze wzorce pracy z czytelnikiem.

Założyła w 1958 roku Oddział Powiatowy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Złotowie .Przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej .Wspólnie z Marią Hudymową utworzyła Okręg w Koszalinie. W 1975 roku należała do współtwórców Okręgu Pilskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W latach 1975-1989 pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej Okręgu systematycznie organizowała spotkania członków z działaczami polonijnymi spod znaku Rodła. Kierowała także do roku 1996 pracą Koła SBP w Złotowie. Była delegatem na krajowych zjazdach SBP i wszystkich zjazdach Okręgu i Oddziału Pilskiego. Udało się jej wychować zespół bibliotekarzy, który aktywną przynależność do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich uznaje za zaszczyt i obowiązek zawodowy.

Koleżanka Regina Korczak była wielkim autorytetem i niedoścignionym wzorem dla społeczności północnej Wielkopolski, osobą niezwykle życzliwą i taktowną. Jej radością była rodzina. Kochała podróże w towarzystwie męża Tadeusza i spacery po złotowskiej promenadzie. Zawsze elegancka z nieodłącznym kapeluszem na głowie.

Za dokonania dla kultury polskiej uhonorowana została wieloma wyróżnieniami i nagrodami, m.in. : Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski(1985),odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”(2007) i Honorową Odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich(1972). Wyrazem najwyższego uznania dla bibliotekarstwa nadnoteckiego było przyznanie jej pierwszej, ustanowionej w 2006 roku przez Oddział Pilski, Nagrody im. Zofii Narkiewicz. Uchwałą z 31 maja 2009 roku Krajowego Zjazdu Delegatów przyznano Jej godność Honorowego Członka Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za zasługi dla bibliotekarstwa wielkopolskiego.

oprac. Maria Bochan

Laureatki Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego w roku 2024

20 listopada 2024 roku w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego.

Tegoroczne wyróżnienia, ufundowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie bibliotekarstwa, z rąk Mariusza Polarczyka, przewodniczącego Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymali:

  • Justyna Belter-Rusek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Michalskiego w Chodzieży;
  • Magdalena Bera, starszy kustosz Biblioteki Raczyńskich;
  • Róża Mleczak, starszy kustosz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu, dyrektorzy i pracownicy bibliotek wielkopolskich, członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz współpracownicy i rodziny laureatów.

Uroczystości towarzyszył występ artystyczny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu: flecistek: Heleny Hałas i Weroniki Kucharskiej, skrzypka Witolda Waszkiewicza oraz pianistów: Heleny Martusewicz i Filipa Kaucha. Artystom towarzyszyła dr Joanna Zathey-Wójcińska.

Galeria zdjęć

Wręczenie Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego

Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu
zaprasza na uroczystość wręczenia

Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego

w dniu 20 listopada 2024 roku o godz. 11.00

w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu,

Stary Rynek 78/79.

Program uroczystości

  • Powitanie – Mariusz Polarczyk - Przewodniczący Zarządu Okręgu SBP w Poznaniu
  • Ogłoszenie wyników Konkursu im. Andrzeja Wojtkowskiego
  • Wręczenie nagród
  • Występ artystyczny
  • Poczęstunek

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć

BUDOWANIE EFEKTYWNEGO ZESPOŁU - warsztaty

Centrum Promocji Informatyki zaprasza 3 grudnia 2024 na warsztaty on-line z budowania efektywnego zespołu

Budowa i doskonalenie zespołów pracowniczych budzą duże zainteresowanie współczesnych organizacji. Z badań naukowych wynika, że na powodzenie i efektywność organizacji oprócz czynników materialnych, technicznych i finansowych, istotny wpływ mają ludzie, ich umiejętności, kompetencje, możliwości oraz wyznawane wartości. Równie ważne są relacje między ludźmi, forma organizacji ich pracy oraz role jakie pełnią w zespole.

Warsztaty skierowane są przede wszystkim dla bibliotekarzy oraz pracowników instytucji kultury, którzy:

  • chcą budować dobrze funkcjonujące zespoły,
  • chcą skutecznie rozwiązywać problemy w swoim zespole,
  • chcą rozwijać indywidualne i zespołowe kompetencje zawodowe, uwzględniając przy tym odmienność typów osobowości,
  • poprzez współpracę i osiąganie maksymalnej satysfakcji, chcą wydobywać ukryty potencjał zespołu.

Podczas warsztatów wykorzystywane są, między innymi, następujące metody treningowe:

  • Burza mózgów.
  • Dyskusja.
  • Studium przypadku.
  • Odgrywanie ról.
  • Interaktywna prezentacja.
  • Ćwiczenia indywidualne i grupowe.

Szkolenie przeprowadzi: Paweł Pioterek, absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMK w Toruniu. Od 1997 zatrudniony w Bibliotece Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu na stanowisku kustosz dyplomowany.

Szczegóły i rejestracja na stronie Centrum Promocji Informatyki

Zmarł Franciszek Łozowski

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Franciszka Łozowskiego, Członka Honorowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu w latach 1964-1991 i redaktora "Słownika bibliotekarzy wielkopolskich 1918-2000".

W 2001 roku za swoją pracę został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Był także inicjatorem ustanowienia Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego, przyznawanej od 1994 roku bibliotekarzom województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa. Sam tę Nagrodę otrzymał w 2002 roku.

Pogrążonym w bólu Najbliższym składamy wyrazy współczucia, łącząc się w przeżywaniu tych trudnych dni.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek 18 października br. o godz. 14.30 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

Franciszek Łozowski - wspomnienie
16.01.1928 - 3.10.2024

Historyk, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1955), asystent na Wydziale Filozoficzno-Historycznym tegoż Uniwersytetu, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu w latach 1964-1991.

Był organizatorem bibliotek publicznych w województwie poznańskim i koordynatorem działań bibliotek różnych sieci w regionie. Konsekwentnie rozbudowywał, unowocześniał i modernizował biblioteki publiczne. Dzięki jego inwencji i umiejętnej współpracy z władzami wojewódzkimi do 1975 r. wybudowano lub adaptowano obiekty dla bibliotek powiatowych w Nowym Tomyślu, Ostrzeszowie, Obornikach, Gostyniu, Kościanie i Krotoszynie. W trudnych latach 80-tych minionego wieku uzyskał dla 25 bibliotek samodzielne pomieszczenia oraz zainicjował budowę bibliotek w Kostrzynie, Suchym Lesie, Luboniu i Czerniejewie. Biblioteki wyposażał w zestawy urządzeń do nauki języków obcych, tworząc gabinety audio w bibliotekach powiatowych. Wprowadził także do polskiej praktyki bibliotekarskiej rozbudowę księgozbiorów o literaturę niebeletrystyczną, regionalną oraz dokumenty życia społecznego. Dbał o tworzenie się wokół bibliotek młodzieżowego ruchu miłośników książki „Pro Libris”. Współdziałał z poznańskim środowiskiem literackim i naukowym w organizowaniu spotkań z czytelnikami.

Podczas kierowania Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Poznaniu przekształcił ją w uznany w kraju ośrodek instrukcyjno-metodyczny i informacyjno-bibliograficzny. Od 1981 r. rozpoczął edycję wydawanej do dzisiaj „Bibliografii Regionalnej Wielkopolski”.

Wykładał w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Policealnym Studium Bibliotekarstwa Zaocznego w Poznaniu, w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy im. Joachima Lelewela w Jarocinie. Występował także jako prelegent na wielu konferencjach i sympozjach w kraju.
Swoją pracę zawodową łączył z działalnością społeczną. Powołany został przez Ministra Kultury i Sztuki do Państwowej Rady Bibliotecznej, w latach 1968-1980 był również członkiem Prezydium i Przewodniczącym Sekcji Czytelnictwa. Wchodził w skład Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu w latach 1982-1986 oraz przewodniczył Komisji Wychowania, Oświaty i Kultury.

Przygotował szereg publikacji naukowych z historii Wielkopolski XX wieku oraz zapisał się jako autor lub redaktor opracowań i czasopism dotyczących bibliotekarstwa wielkopolskiego, m.in. „Biblioteki publiczne województwa poznańskiego” (1968), „Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Wielkopolsce 1920-2000” (2001), „Słownik bibliotekarzy wielkopolskich 1918-2000” (2001), „Informator Bibliotekarza Wielkopolskiego” (1967-1972). Regularnie wypowiadał się na łamach czasopism kulturalnych i bibliotekarskich, zwłaszcza „Bibliotekarza”.

Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, pełniąc na przestrzeni lat funkcje członka Prezydium i wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego (lata 1972-2001), w późniejszych latach członka Głównej Komisji Rewizyjnej (lata 2001-2005). W latach 1966-2001 był przewodniczącym Okręgu Województwa Poznańskiego. Reprezentował również Stowarzyszenie na zjazdach bibliotek niemieckich.

Z jego inicjatywy od 1994 r. do dziś bibliotekarzom województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa przyznawana jest Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego - przedwojennego dyrektora Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Franciszek Łozowski był wielokrotnie honorowany odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2001). Od 1993 r. był Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W 2002 r. został laureatem Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego.

Pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako wybitny bibliotekarz, ale przede wszystkim jako życzliwy i serdeczny Kolega.

Zarząd Okręgu Wielkopolskiego SBP

Święto Patronalne - relacja z Nowego Tomyśla

14 września 2024 r., członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z Wielkopolski, czynni zawodowo bibliotekarze, emeryci oraz goście, uczestniczyli w XIX Patronalnym Święcie Bibliotekarzy Wielkopolskich. Swoją obecnością zaszczycili: Maria Bochan - honorowy członek, Mariusz Polarczyk - przewodniczący okręgu, Paweł Pioterek - członek zarządu głównego SBP.

Tegoroczne Patronalne Święto zorganizowane zostało przez poznański Oddział Stowarzyszenia. Współorganizatorem wydarzenie była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu i Koło SBP działające przy bibliotece.

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie biblioteki i spacer ulicami miasta wraz z Ryszardem Ratajczakiem – Zastępcą Naczelnika Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego oraz Eweliną Szofer-Pajchrowską – Naczelnikiem Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego.

O historii i działalności biblioteki opowiedziała wieloletnia była dyrektor Lucyna Kończal -Gnap. Czas spędzony w bibliotece uprzyjemnił koncert Zespołu Akordeonowego, który wystąpił w składzie: Ksawery Piter, Aleksander Maziec, Maksymilian Dziechciarek, Miłosz Migoń, Gabriel Dziechciarek i nauczyciel prowadzący Tomasz Miler.

Tuż po koncercie bibliotekarze udali się na spotkanie w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, gdzie czas umiliły piosenki w wykonaniu zespołu „Niespodzianka” pod kierunkiem Aleksandry Walczak.

Wszystkich gości powitała oficjalnie dyrektor nowotomyskiej biblioteki – Elżbieta Podlaszewska-Cybal, po niej głos zabrali: Adrianna Brzostowska - vice burmistrz Nowego Tomyśla, Mariusz Polarczyk – przewodniczący Okręgu SBP w Poznaniu oraz Maria Bochan - członek honorowy..

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do wspólnej biesiady.

Róża Mleczak
Izabela Putz

Pomoc dla poszkodowanych bibliotek

Szanowni Państwo,

jako stowarzyszenie chcemy pomóc bibliotekom, które ucierpiały w powodzi.
Na portalu SBP tworzymy listę poszkodowanych bibliotek. Jeśli wiecie Państwo o placówce, która nie jest wymieniona, będziemy wdzięczni za informację i uzupełnienie listy potrzebujących bibliotek, która znajduje się na stronie apelu.
Poza tym działaniem zbieramy informacje od darczyńców - innych bibliotek, wydawnictw, organizacji, firm, które chcą przekazać książki, sprzęt, jakąś pomoc.
Uruchomiliśmy również zbiórkę finansową na zakup książek, sprzętu, wyposażenia w zależności od potrzeb i zebranych kwot. Szczegóły zbiórki na tej stronie.

O wszystkim informujemy również w naszych mediach społecznościowych.
Będziemy wdzięczni za informacje, współpracę, pomoc w rozpowszechnieniu informacji o akcji.

Z pozdrowieniami
Biuro Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Wielkopolski Bibliotekarz Roku

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wzorując się na działaniach okręgów i oddziałów Stowarzyszenia postanowił od 2011 roku organizować doroczny Ogólnopolski Konkurs „Bibliotekarz Roku”. Zgodnie z założeniami konkurs ma przyczynić się do podniesienia prestiżu zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej, upowszechnienia wartości określających misję społeczną bibliotekarzy i ich odpowiedzialność w budowie społeczeństwa wiedzy oraz przyczynić się do rozbudzenia aktywności zawodowej bibliotekarzy.

Konkurs „Bibliotekarz Roku”, 2010 – 2014, przebiegał dwustopniowo i polegał na wyborze Bibliotekarza Roku danego województwa, przez zarządy okręgów i głosowaniu internetowym na portalu Stowarzyszenia www.sbp.pl.

Od konkursu „Bibliotekarz Roku 2015” w etapie II wprowadzono zasadę powszechnego głosowania internautów na portalu SBP i wybór Bibliotekarza Roku przez Kapituły Okręgowe z pominięciem własnego kandydata. Wynik był średnią arytmetyczną tych głosowań.

Ostatnia zmiana zasad konkursu miała miejsce w 2019 roku przy wyborze „Bibliotekarza Roku 2018”. Odtąd polega na wyborze „własnego” Okręgowego Bibliotekarza Roku przez Kapituły Okręgowe a o przyznaniu tytułu Bibliotekarza Roku decyduje ranking Kapituł Okręgowych.

Bibliotekarz Roku 2010 - w konkursie przeprowadzonym w 2011 roku, Okręg Wielkopolski nie brał udziału.

Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2011
Hanna Radoła, instruktor powiatowy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu,
oddział leszczyński, 9 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2012
Ewa Teresa Byczyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu,
oddział pilski, 10 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2013
Jerzy Kondras, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Heliodora Święcickiego w Śremie,
oddział poznański, 9 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2014
Sylwia Mróz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Złotowie,
oddział pilski, 2 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2015
Urszula Bochyńska, kustosz Działu Informacji Bibliograficznej i Regionalnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,
oddział poznański, 4 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2016
Dorota Grewling, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Michalskiego w Chodzieży,
oddział pilski , 4 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2017
Maria Piaskowska, kierownik Biblioteki Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu,
oddział poznański, 14 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2018
Paweł Pioterek, starszy kustosz dyplomowany Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu,
oddział poznański, 12 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2019
Honorata Anna Struzik, bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Michalskiego w Chodzieży,
oddział pilski, 6 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2020
Lucyna Kończal – Gnap, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu,
oddział poznański, 4 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2021
Ewa Zamiara, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Margoninie,
oddział pilski, 10 miejsce w kraju.
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2022
Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie,
oddział leszczyński, 7 miejsce w kraju,
Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2023
Justyna Rudomina, nauczyciel bibliotekarz, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie,
oddział poznański, 1 miejsce w kraju - Bibliotekarz Roku 2023.

Opracowała Maria Bochan

Ogólnopolskie badanie członków SBP

Z inicjatywy Zarządu Głównego SBP zostanie przeprowadzone drugie badanie ankietowe skierowane do wszystkich członków Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jego celem jest zebranie opinii członków na temat działalności organizacji, do której należą i jej wpływu na środowisko bibliotekarskie.

Wyniki badania będą pomocne przy planowaniu kierunków działań Stowarzyszenia na najbliższe lata. Badanie będzie realizowane od 24 czerwca do 12 lipca 2024 r.

Prace związane z dystrybucją ankiety koordynuje dyrektor Biura Zarządu Głównego SBP Pani Aldona Zawałkiewicz: a.zawalkiewicz@sbp.pl

Wszelkie pytania dotyczące badania proszę kierować do Pana Pawła Pioterka, przewodniczącego Zespołu ds. badania opinii członków SBP: pawel.pioterek@poznan.merito.pl

Zarząd Główny zachęca wszystkich członków SBP do udziału w badaniu!

Link do ankiety dostępny jest u przewodniczących Kół.

Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego 2024

Zarząd Okręgu SBP w Poznaniu ogłasza edycję Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego 2024.

Podstawowe informacje o nagrodzie:

Dla kogo:

Nagrody przyznawane są bibliotekarzom wszystkich typów bibliotek działających na terenie województwa wielkopolskiego, którzy wyróżnili się w swojej pracy oraz mogą pochwalić się

  • wybitnymi osiągnięciami w pracy zawodowej,
  • dorobkiem naukowym w dziedzinie bibliotekarstwa, bibliotekoznawstwa i informacji naukowej,
  • dokonaniami organizacyjnymi służącymi rozwojowi bibliotek,
  • działalnością na rzecz stowarzyszeń zawodowych.

Nagrody:

Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego przyznawane są w dwóch kategoriach:

  • Nagrody główne,
  • Nagroda młodych dla bibliotekarzy, którzy nie ukończyli 35 lat.

Laureaci otrzymują nagrody finansowe.

Liczbę nagród oraz ich wysokość ustala Kapituła Nagrody.

Fundatorem Nagrody jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Jak kandydować:

Aby kandydować należy:

Wniosek może być wypełniony przez:

  • przewodniczących Kół SBP działających na terenie Wielkopolski lub
  • dyrektorów/kierowników bibliotek

i przekazany do Zarządu Oddziału SBP działającego na terenie, z którego wyłoniony jest kandydat (adresy i kontakty w zakładce O SBP - > Oddziały)

Zarządy Oddziałów opiniują wnioski i przekazują je do Zarządu Okręgu i kapituły Nagrody

Termin nadsyłania zgłoszeń:
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 września 2024 r.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć

XIX Święto Patronalne Wielkopolskich Bibliotekarzy – Dzień św. Wawrzyńca

Oddział SBP w Poznaniu serdecznie zaprasza na XIX Święto Patronalne Wielkopolskich Bibliotekarzy – Dzień św. Wawrzyńca, które odbędzie się w Nowym Tomyślu w sobotę 14 września 2024 roku.
Współorganizatorem wydarzenie jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu i Koło SBP działające przy bibliotece.

Program wydarzenia:

  • godz. 11.00 / msza święta, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pl. Chopina 10 *
  • godz. 12.00 / spacer po mieście i zwiedzanie biblioteki w Nowym Tomyślu, ul. Witosa 8
  • godz. 14.00 / biesiada w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, ul. Topolowa 10
  • godz. 16.00 / zakończenie

* godz. 10.00 / dla gości przyjezdnych kawa i herbata w Bibli(o)grodzie przy bibliotece

Zapisy:

Formularz zgłoszeniowy (link).

Prosimy o zgłoszenia i wpłaty do 16 sierpnia 2024 na konto Oddziału:

Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu
nr konta: 86 1610 1133 2003 0229 4443 0001
tytuł przelewu: darowizna_Święto Patronalne_imię i nazwisko

Kwota:

  • 100 zł
  • 85 zł - członkowie SBP

Wpłaty można dokonać indywidualne lub przez odpowiedni Oddział SBP (Piła, Leszno, Kalisz) lub Koło.

Dodatkowo organizujemy transport na trasie Poznań - Nowy Tomyśl. Osoby zainteresowane, prosimy o zaznaczenie tej opcji w formularzu.

Autokar będzie sfinansowany ze środków Oddziału SBP w Poznaniu.

Plakat do wydruku: (link).

Studia Podyplomowe z Bibliotekoznawstwa w Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu

Celem studiów jest zdobycie niezbędnych kompetencji – stosownej wiedzy i kwalifikacji – do pracy jako bibliotekarz w bibliotece każdego typu, w tym w bibliotece szkolnej i pedagogicznej. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności korzystania z systemów biblioteczno-informacyjnych, katalogowania, funkcjonowania, zarządzania i organizacji bibliotek różnych typów, prawa dotyczącego bibliotek, a także organizacji różnorodnych form pracy z czytelnikiem indywidualnym i zbiorowym, w tym z niepełnosprawnościami. Uczestnicy będą mieli możliwość poznać funkcjonowanie i organizację kilku bibliotek naukowych Poznania oraz wybranych wydawnictw. Uczestnicy studiów zdobędą ogólne wiadomości z zakresu bibliotekoznawstwa i bibliotekarstwa, literatury współczesnej, w tym literatury dziecięcej i młodzieżowej, czytelnictwa i informacji naukowej. Nabędą umiejętności w opracowaniu i udostępnianiu zbiorów, tworzeniu nowoczesnego warsztatu informacyjnego biblioteki oraz organizacji podstawowych form pracy z czytelnikiem. Wartością dodaną tych studiów jest możliwość uczenia się od osób, które na co dzień zawodowo zajmują się problematyką objętą programem studiów, są autorytetami w środowisku bibliotekarskim i laureatami prestiżowych nagród, w tym ministerialnych.

Szczegółowy program studiów znajduje się pod linkiem:

„Bibliotekarz inny niż myślisz” – Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Podczas seminarium „Biblioteki Świata” w dniu 9 maja 2024 r. w Bibliotece Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu zostały ogłoszone wyniki 10 edycji konkursu „Bibliotekarz inny niż myślisz”.

Do konkursu zgłoszono 24 zdjęcia z całej Polski z różnych typów bibliotek. Organizatorzy dziękują wszystkim autorom zdjęć za zaangażowanie, kreatywność i inwencję twórczą. Wyboru najlepszych zdjęć dokonał Samorząd Studencki, który przyznał 3 nagrody główne i wyróżnienie. Dodatkowo Organizator Konkursu przyznał swoje wyróżnienie.

Pięć osób z Samorządu oceniło wysłane prace pod kątem: pomysłu, jakości, sposobu wykonania, włożonej pracy i estetyki zdjęć przyznając od 0-10 pkt. Suma przyznanych punktów wyłoniła zwycięzców.

Nagrody w postaci książek i drobnych upominków ufundowała Księgarnia PWN, Księgarnia Wolters Kluwer i Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu.

Wyniki konkursu

1. Piotr Chlebus-Jancarczyk „Witajcie w naszej bajce” 2. Damian Kruczkowski „BOOK-QUEEN” 3. Joanna Łubińska „Ciebie też porwie to”
Wyróżnienie Samorządu Studenckiego: Katarzyna Pawlak „BiblioWoman” Wyróżnienie Organizatora Konkursu: Olga Głowacka „Smaczek albo psikus”

Pozostałe zdjęcia nadesłane do konkursu można zobaczyć w prezentacji

Strony