Tydzień Bibliotek 2025 w Oddziale Poznańskim
Biblioteka Politechniki Poznańskiej
Bookcrossing w holu budynku Centrum Wykładowego
8.05.2025 - Wystawa Artemis Niebo do Wynajęcia, wernisaż.
Prelekcja w sali seminaryjnej o godzinie 12.30
9.05.2025 - Wyjazd do Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA w Czempiniu.
Wyjazd o godzinie 12.00, ZAPISY POD ADRESEM
12.05.2025 - Spotkanie autorskie z Panią Magdaleną Zbonik - absolwentką PP, autorką książki SF "Śnienie".
Spotkanie odbędzie się w Strefie Relaksu na parterze w wypożyczalni o godzinie 12.00
15.05.2025 - Prezentacje z wyjazdów w ramach programu Erasmus.
Anna Bolesta-Górecka, International Hellenic University - Thessaloniki - Grecja
Beata Korzystka, Bibliotecznym szlakiem po zakątkach Sycylii
Monika Krawiec, Zbiory historyczne Biblioteki Uniwersyteckiej w Innsbrucku
Prezentacje odbędą się w sali seminaryjnej o godzinie 12.30. Po prezentacjach spotkanie przy kawie i ciastku
Biblioteka Raczyńskich
GMACH GŁÓWNY
7 maja (środa) godz. 18.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Biblioteki domowe. Reportaże o prywatnych księgozbiorach. Spotkanie z Mirosławą Łomnicką
Maniactwo książkowe. Niszowy parapet literacki. Biblioteka zdyscyplinowana. Biblioteka niezbędna do życia. Pokaż mi swoja bibliotekę, a powiem Ci, kim jestem? Poprzez książki, gawędy literackie dowiadujemy się o życiu bohaterów, o ich marzeniach i planach” tak poleca książkę Łukasz Maciejewski, dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny.
8 maja (czwartek) godz. 17.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Pamiętaj o czwartku. Trening pamięci,
Podczas warsztatów poprawiamy kondycję naszych szarych komórek poprzez zagadki logiczne, ćwiczenia kreatywnego myślenia, zadania ruchowo-koordynacyjne i relaksację. Warsztat dla osób dorosłych. W tym miesiącu wyjątkowo w drugi czwartek!
9 maja (piątek) godz. 18.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Dobrostan wypływający z synergii składowych kultury fizycznej. Wykład prof. dra hab. Jana M. Konarskiego
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu wraz z Polskim Stowarzyszeniem Naukowym Animacji Rekreacji i Turystyki zapraszają na wykład: "Dobrostan wypływający z synergii składowych kultury fizycznej", który wygłosi prof. dr hab. Jan M. Konarski - wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, kierownik Zakładu Teorii Sportu, wieloletni Prezes PSNARiT oraz Sekretarz Generalny IASK. 10 maja (sobota) od 11.00
Poznań
Gra miejska. Strażnicy otwartych drzwi
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Biblioteka Raczyńskich wraz z partnerami - Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Biblioteką Uniwersytecką, Biblioteką Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Domem Książki w Poznaniu – zaprasza na wyjątkową, międzybiblioteczną grę miejską „Strażnicy otwartych drzwi”.
- Gra odbędzie się 10.05.25. Wejście na grę będzie możliwe od godziny 11:00 (Na rozwiązanie wszystkich zagadek będziecie mieli czas do godz. 14:00)
- Do odwiedzenia będzie 5 punktów (to, jaką trasę obierzecie, będzie zależało wyłącznie od was) · Obowiązują zapisy: filia39@bracz.edu.pl. (w odpowiedzi na zapis otrzymacie to, co najważniejsze przy grze terenowej, czyli mapę)
- Liczba miejsc jest ograniczona
- Wiek uczestników od 0 do nieskończoności (dzieci tylko pod opieką dorosłych).
- Liczebność grup - do 5 osób.
- Bądźcie wyposażeni chociaż w jeden telefon z czytnikiem QR kodów
10 maja (sobota) godz. 11.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Dzień Muminków w Bibliotece Raczyńskich
- 11.00 MAŁE TROLLE I DUŻY ROZGŁOS. O MUMINKOWEJ TWÓRCZOŚCI TOVE JANSSON – prelekcja dla dorosłych Natalii Kołaczek, skandynawistki, tłumaczki i blogerki (Szwecjoblog).
- 12.00. CYKL ŻYCIA Z MUMINKAMI. GDZIE JESTEM, A GDZIE CHCĘ BYĆ, I JAK MUMINKI MOGĄ MI W TYM POMÓC? – spotkanie dla dorosłych z psychologiem Katarzyną Fenzel.
- 13.15. WSPÓLNE CZYTANIE MUMINKÓW – spotkanie dla miłośników Muminków w każdym wieku, zgłoszenia:
archiwumksiazkidzieciecej@bracz.edu.pl
Ponadto w trakcie trwania wydarzeń prezentowany będzie list Tove Jansson do Biblioteki Raczyńskich, który znajduje się w Zbiorach Specjalnych Biblioteki. .
12 maja (poniedziałek) godz. 18.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Światłocienie - Barwy emocji w chóralnej szacie
Chóralne spotkanie w Bibliotece Raczyńskich zaprezentuje te życiowe światłocienie z różnych perspektyw. Chór Uniwersytetu WSB Merito Ignis Cantores pod dyrekcją Edyty Muchowieckiej-Kominek sięgnie po różne epoki i style muzyczne. W repertuarze utwory m. in. Thomasa Tallisa, Tomasa Luisa de Victorii, Oli Gjeila, Marcina Wawruka.
Zapisy od 5 maja od godz. 9.00: zapisy@bracz.edu.pl
13 maja (wtorek) godz. 18.00 Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Czytanie przestrzeni. Kolumny są w porządku. Postmodernizm w Poznaniu
Czy to żart? - myślimy czasem oglądając budynki powstałe na przełomie XX i XXI wieku. Architektura tego okresu ma wielu zdecydowanych przeciwników, ale też coraz więcej zagorzałych obrońców. Kamp, ironia i humor to niektóre z cech stylowych zachodniego postmodernizmu, lecz czy przyjęły się również na naszym podwórku? Na majowym spotkaniu zastanowimy się, jak wygląda postmodernizm w lokalnym, poznańskim wydaniu oraz co sprawia, że obok architektury okresu transformacji nie można przejść obojętnie.
15 maja (czwartek) godz. 18.00 sala 1 , pl. Wolności 19
Spotkanie z Wojciechem Jagielskim
Na finał Tygodnia Bibliotek gościem Biblioteki będzie Wojciech Jagielski. Jeden z najbardziej znanych polskich reportażystów, laureat m.in. Nagrody Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera i nominowany do Literackiej Nagrody Nike, obserwator konfliktów zbrojnych m.in. w Czeczenii, Gruzji i Afganistanie opowie o swojej najnowszej książce „Inna strona świata”. Rozmowę z poprowadzi Urszula Salomon.
FILIE
BIBLIOTEKA DLA DZIECI Al. Marcinkowskiego 23
13.05.godz. 17.00 - Biblioteka. Lubię tu być. Warsztaty dla młodzieży od 13 roku życia. Obowiązują zapisy.
FILIA NARAMOWICKA ul. Rubież 14
13.05, godz. 17:00, Biblioteka w Dolinie Muminków - warsztaty plastyczne, dzieci 7 - 9 lat z opiekunami, obowiązują zapisy. Czy w Dolinie Muminków była biblioteka? Jak wyglądała i kto mógł być bibliotekarzem oraz jakie książki wypożyczali mieszkańcy Doliny?
FILIA 2 os. Oświecenia 59
14.05. godz.17:00, Co się dzieje, kiedy otwieramy książki?
Warsztaty literacko-plastyczne inspirowane książką autorstwa R. Bonilla pt. „Najwyższa na świecie wieża z książek”. Podczas spotkania dzięki sile wyobraźni przeniesiemy się do miejsc, o których marzymy oraz stworzymy „biblioteczną wieżę” z ulubionych książek naszych najmłodszych czytelników. zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat z opiekunami, obowiązują zapisy.
FILIA 8 ul. Osinowa 14/16
- 14.05. godz. 17:00 spotkanie z pisarzem, podróżnikiem Jędrzejem Majką.
- Wystawa ukazującą Bibliotekę i filię na przestrzeni lat.
O tym jak przyprawy zmieniają świat opowie autor przewodników oraz książek podróżniczych „Podróże ze smakiem” Jędrzej Majka, znany z programu telewizyjnego Na tropie przypraw - którego jest również autorem. Dziennikarz i podróżnik, który zwiedził ponad 100 krajów opowie o intrygach, zwrotach akcji i pieniądzach, jakie kryją się w świecie pełnym pieprzu, wanilii i cynamonu. Zdradzi także zastosowanie i właściwości przypraw, a może nawet poda autorski przepis na gotowe danie.
Autor prowadzi także kanał na YouTube "Kraków pępkiem świata"
Spotkanie dofinansowano z RO Zielony Dębiec
FILIA12/46 ul. Arciszewskiego 27
- 12.05. godz. 17:00 Spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim
- 16.05 godz.17-18:30 spotkanie z Panem Kudełką i pieskiem przewodnikiem- dla rodzin. Na początku spotkania pan opowie o pracy pieska przewodnika i o tym wszystkim, co trzeba wiedzieć na temat takiego psa.
Zapraszamy na spotkanie, które przeniesie słuchaczy na jedną z siedmiu Wysp Kanaryjskich, której symbolem jest nie kanarek a papuga- Teneryfę. Dzięki prezentacji multimedialnej uczestnicy spotkania będą mieli okazję zwiedzić powstałą 10 milionów lat temu na skutek erupcji wulkanicznej wyspę. Wyspę, w której środku do dzisiaj można zobaczyć Teide – wulkan, prawie czterotysięcznik. Poznają także historię Guanczów, praludu żyjącego na tej wyspie, co po sobie zostawili i dlaczego ich cywilizacja zanikła. i wiele innych podróżniczych ciekawostek o tym miejscu...
Spotkanie dofinansowano z RO Św. Łazarz.
FILIA 14 os. Bolesława Chrobrego 117
- 9.05. godz. 17:00 Spotkanie z Wojciechem Cesarzem, psią psychologią i „Pamiętnikiem grzecznego psa”
- 14.05. godz. 17:00 „Sekrety Poznania 2”. Spotkanie z Lucjanem Morosem
- Konkurs plastyczno-literacki pt.: "Biblioteka. Lubię tu być"
Dzieci podczas spotkania będą miały okazję nie tylko posłuchać zabawnych historii rozbrykanego psa Wintera, ale także poznać tajniki psiej psychologii, dowiedzieć się, w jaki sposób pies postrzega świat i co może sobie o nas myśleć. Wojciech Cesarz jest autorem serii "Pamiętnik grzecznego psa", która zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, była także nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom.
Spotkanie dla dzieci w wieku 7-11 lat. Obowiązują zapisy.
Spotkanie dofinansowano z RO Piątkowo.
Spotkanie o największych tajemnicach Poznania poprowadzi Lucjan Moros , absolwent Wydziału Historycznego UAM, współpracownik bloga „Historie Wielkopolskie”, na którym publikuje teksty dotyczące najciekawszych wydarzeń i osób związanych ze stolicą Wielkopolski. Dotychczas ukazały się trzy książki jego autorstwa: „Made in Poznań” (2022), „Sekrety Poznania 2” (2023) oraz „Sekrety Wielkopolski cz. 1” (2024).
Spotkanie dofinansowano z RO Piątkowo.
Czas trwania: 14.04 - 7.05
Zadaniem uczestników będzie stworzyć pracę plastyczną (np. rysunek lub kolaż) lub literacką (np. wiersz lub opowiadanie) na powyższy temat.
FILIA 15 ul. Fabianowo 2
16.05. godz. 17:00 Spotkanie z przyrodnikiem Marcinem Kostrzyńskim - Marcinem z Lasu
Spotkanie dla dzieci i dorosłych z miłośnikiem i obserwatorem przyrody, autorem a także twórcą filmów przyrodniczych. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik i operator kamery zabierze uczestników spotkania w wyjątkową podróż - od Bieszczad po Bałtyk, od Ameryki Południowej po północną Finlandię, by spotkać się w naturalnym środowisku z niesamowitymi zwierzętami zarówno tymi małymi jak i dużymi.
Autor książek: „Przyrodyjki: o zwierzętach historyjki dla dużych i małych”, „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”, "Plotki o zwierzętach", "Puszcza" ... Twórca kanału „Marcin z Lasu” prowadzi kanał na Youtubie.
Spotkanie dofinansowane z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego Nasze Osiedle 2025
FILIA 16 ul. Muszkowska 1A
- 09.05. godz.: 17:00-18:15 warsztaty z Książki Artystycznej dla dzieci 7-12 lat, obowiązują zapisy
- 12.05. godz.: 11:30 - 12:30, Warsztaty z Książki Artystycznej dla dzieci przedszkolnych 3 - 6 r.ż., obowiązują zapisy
W trakcie zajęć każde dziecko stworzy swój własny zielnik w formie książki artystycznej. W ruch pójdą niestandardowe techniki oraz materiały.
W trakcie zajęć każde dziecko stworzy swoją własną książeczkę artystyczną. Odkryjemy nowe spojrzenia na książkę oraz poznamy ciekawe techniki umożliwiające stworzenie takowej książki.
FILIA 20 ul. Słowackiego 28
- 12 maja o godzinie 17:00 dla maluszków z rodzicami pt. Skrytobajki,czyli tajemnicze opowieści z ukrytymi obrazami"
- 14 maja o godzinie 17:00 dla dzieci szkolnych: Kapelusz pełen książek, czyli biblioteczna gra planszowa na motywach znanych baśni.
FILIA 32 os. Armii Krajowej 84
12 oraz 14 maja dzieci w wieku 7+ w godzinach 13.00 – 19.00 zapraszamy na robienie własnych zakładek
FILIA 35 ul. Druskienica 32
7.05. godz. 17:00 Chodź, narysuj mi las. Warsztaty z Tomaszem Samojlikiem
Zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat na warsztaty z rysowania lasu i leśnych zwierzaków pokazujące, jak w prosty sposób narysować las i zamieszkujące go zwierzęta, od najmniejszych ryjówek po największe żubry. Przy okazji uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wielu zaskakujących ciekawostek o zwyczajach i zachowania zwierząt. Spotkanie poprowadzi popularyzator przyrody, autor i rysownik Tomasz Samojlik, twórca znanych i lubianych postaci bajek: żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka. Dzieci w wieku powyeżj 7 lat. Obowiązują zapisy w filii.
Spotkanie dofinansowano z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego Kultura dla mieszkańców Podolan i Strzeszyna.
FILIA 49 os. Pod Lipami 108 A
14.05. godz. 17:00 „Kapibara Barbara”. Spotkanie z Elizą Piotrowską
Eliza Piotrowska pisze i rysuje od dziecka. Jej bestsellerowa seria o Cioci Jadzi skradła serca wielu młodych czytelników. Tym razem nie będzie o zabawnej cioci, a autorka zaprosi do Brazylii, by poznać niezwykłą, ciekawą świata kapibarę - Kapibarę Barbarę. Spotkanie dla dzieci w wieku powyżej 5 lat z opiekunami.
FILIA 55 os. Zwycięstwa 125
9.05 godz. 11.15, “Przepraszam, czy jesteś czarownicą”? Spotkanie literacko-plastyczne dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat z opiekunami.
Filia WILDECKA /53 ul. Hetmańska 91
- 8.05. godz. 17.00 Świat baśni w bibliotece: warsztaty dla dzieci w wieku 2-5 lat,; zapraszamy maluchy na zajęcia literacko-plastyczne o najsłynniejszych baśniach. W planie gry, zagadki, wspólne czytanie i praca plastyczna. Obowiązują zapisy!
- Konkurs ortograficzny "Złote Wildeckie Pióro" (dla dorosłych i młodzieży). termin - 13.05 godz. 17:00 Obowiązują zapisy!
Biblioteka Uniwersytecka
8 maja (czwartek)
- 10:00 – 14:00, KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI „Dajmy książkom drugie życie”
- 12:00, Uroczyste rozpoczęcie obchodów TB – hol główny
- 12:30, wykład Urban sketching: więcej niż hobby? - Justyna Wojnowska - Czytelnia NOVA
- 17:00, - promocja książki "Od Townsona do Conradów. Brytyjczycy w Tatrach i o Tatrach w długim wieku dziewiętnastym", autor Krzysztof Marchlewicz - Czytelnia NOVA
– dziedziniec BUP, wstęp wolny
Wernisaż wystawy „Książki i kreski - dialog przestrzeni. Urban sketching - sztuka bycia tu i teraz”, hol główny
Prezentacja prac członków Urban Sketchers, którzy w lutym i kwietniu starali się uwiecznić w swoich szkicownikach piękne wnętrza Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
Wykład poświęcony międzynarodowemu ruchowi artystycznemu Urban Sketchers, który łączy tysiące ludzi z całego świata. Spotkanie poprowadzi Justyna Wojnowska – urban sketcherka i organizatorka wydarzeń artystycznych, która od lat tworzy w podróży i z pasją opowiada o swojej przygodzie z miejskim szkicowaniem
Wkład mieszkańców Wysp Brytyjskich w eksplorację Tatr jest powszechnie znany. Wystarczy wspomnieć Johna Balla czy wymienionego w tytule książki Roberta Townsona – prekursorów współczesnego taternictwa. Jednak Brytyjczycy pod Tatrami to nie tylko wspinacze, lecz także turyści, którzy w swoich podróżach po Europie odwiedzali egzotyczne dla nich rejony najwyższych gór Karpat, poznawali lokalną kulturę i przyrodę. Wszyscy ci podróżnicy zostawili wiele ciekawych dokumentów, tekstów i dzieł sztuki, z których autor niniejszej książki utkał niezwykłą opowieść o Tatrach przełomu wieków XIX i XX. Tym ciekawszą, że pisaną z zupełnie innej perspektywy, niż zwykliśmy jako Polacy przyjmować.
12 maja (poniedziałek)
- 18:00, - wernisaż wystawy – „A4 Open Call” – Galeria BUP
Wernisaż wystawy będącej prezentacją prac nagrodzonych w konkursie „A4 Open Call” organizowanym przez Sama J. Gardnera – amerykańskiego artystę multidyscyplinarnego.
13 maja (wtorek)
- 13:00, - wykład dr Anny Michniuk - trenerki kompetencji medialnych, pedagożki, psycholożki, logopedki, autorki materiałów edukacyjnych - Czytelnia NOVA
- 17:00, - pokaz węgierskiego wynalazku kostki Rubika - Czytelnia NOVA
W świecie pełnym fake newsów i cyfrowych manipulacji kluczowe staje się krytyczne myślenie i umiejętność weryfikowania informacji. Dezinformacja, często powiązana z technikami socjotechnicznymi takimi jak phishing, może prowadzić nie tylko do błędnych przekonań, ale też realnych strat – finansowych i wizerunkowych. Coraz częściej to nie brak wiedzy, lecz nieuwaga i zaufanie do pozornie wiarygodnych źródeł stają się przyczyną zagrożeń. Dlatego postawa „myślę, więc sprawdzam” powinna być fundamentem świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w życiu informacyjnym współczesnego świata. W wystąpieniu przedstawione zostaną mechanizmy działania fake newsów i phishingu. Prelegentka pokaże, jak je rozpoznawać oraz przedstawi praktyczne sposoby na ochronę przed dezinformacją i oszustwami w sieci.
dr Anna Michniuk – pedagożka, psycholożka, logopedka, trenerka kompetencji cyfrowych i medialnych. Z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza jest związana od 2008 roku, najpierw jako studentka, później doktorantka, aktualnie adiunktka na Wydziale Studiów Edukacyjnych w Zakładzie Edukacji Medialnej. Trzykrotnie (2023, 2022, 2021) wyróżniona na Liście 100 osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju kompetencji cyfrowych Polek i Polaków. Pasjonatka uczenia się i odkrywania świata. W wolnych chwilach tworzy (także multimedialne) materiały edukacyjne dla dzieci – YT: “Ciocia Ania – filmy edukacyjne dla dzieci”.
Mistrzowie profesjonalnego układania kostki Rubika Szabolcs Szántai i Gábor Slezák opowiedzą o węgierskim wynalazku kostki Rubika i pokażą jak umieją ją układać na różne sposoby. Zademonstrują m.in. jak w kilka sekund ułożyć tradycyjną kostkę Rubika 3x3x3, a także w jaki sposób ułożyć kostkę Rubika jedną ręką a nawet z zakrytymi oczami. Wprowadzą nas również w tajniki układania kostek Rubika o innych kształtach, na przykład kostki 4x4x4, 7x7x7 albo piramidy Rubika. Na końcu pokazu będzie możliwość wzięcia udziału w konkursie układania. Zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
15 maja (czwartek)
- 13:00, - wernisaż wystawy „Stefan Zweig. Pisarz, obywatel świata” - Salon za Filarem
Wystawa zorganizowana w ramach jubileuszu 35-lecia Ośrodka Kultury Austriackiej UAM, we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie oraz z Biblioteką Uniwersytecka w Poznaniu.
Stefan Zweig (1881–1942) po dziś dzień jest jednym z najchętniej czytywanych na całym świecie autorów niemieckojęzycznych. Istotnym fundamentem jego sukcesu była z pewnością oplatająca cały świat sieć powiązanych z jego osobą wydawnictw, tłumaczy i tłumaczek oraz intelektualistów, jaką stworzył i którą pielęgnował. Nie tylko produktywność Zweiga była niebywała, pisarz pozostawał również sprawnym agentem swoich własnych dzieł, czego dowodzą materiały z jego spuścizny
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
13 maja, g. 16.00 - Bibliotekarz w formie - Salsation - taniec i fitness w jednym
Zabierz ze sobą wygdny strój i dobry humor. Wstęp wolny
14 maja, g. 15.00 - Warsztaty Wycinanki Ludowe - tradycja w Twoich rękach
Materiały zapewnia Biblioteka. Nie musisz mieć doświadczenia - wystarczy chęć twórczej zabawy.
Oba wydarzenia odbędą się w siedzicie Biblioteki - ul. Bułgarska 19, Poznań
Biblioteka Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
15 maja - Wykład "Pojęcia, zakres i zasady Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych".
Wykład poprowadzi specjalista MPH KW Pan mjr Leszek Zieliński.
Po wykładzie zapraszamy uczestników do zapoznania się (wypróbowania swoich sił) w pracowni symulatorów Jaskier. Symulatory Jaskier służą do szkolenia kierowców kołowego transportera opancerzonego Rosomak.
Wykład odbędzie się 15 maja 2025 r. o godz. 10.00 - zbiórka uczestników przed biurem przepustek CSWL ul. Wojska Polskiego 86/90 Poznań o godz. 9.30
Zakończenie wizyty jest przewidywane ok. godz. 13.00
Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o zgłaszanie się do p. Małgorzaty Byra lub p. Doroty Górczak - nr tel. 261575249 lub pod adresami: m.byra@ron.mil.pl ; d.gorczak@ron.mil.pl - do dnia 12.05.2025 r.