Regina Korczak (1930-2025) - wspomnienie

Regina Korczak (1930-2025)

Koleżanka Regina Korczak była z wykształcenia mgr bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Ur. się 9 czerwca 1930 r. w Gdyni, od 1947 r. była mieszkanką Złotowa i tam zmarła 11 lutego 2025 r. W bibliotekarstwie publicznym pracowała 41 lat, w latach 1951-1992. Była organizatorką powszechnego bibliotekarstwa polskiego na ziemi złotowskiej korzystającą z doświadczeń i tradycji bibliotekarstwa V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Scaliła księgozbiory tych bibliotek w jeden zbiór stanowiący obecnie kolekcją Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Złotowie. Ideą wspólnej organizacji czytelnictwa zaraziła osadników ze wschodu ,którzy przywiezione książki przekazywali tworzącym się bibliotekom. Stworzyła z bibliotek Ziemi Złotowskiej wzorcowe ośrodki życia lokalnego Pomorza Koszalińskiego, w których realizowano stosowane wówczas metody i formy, oświaty i kultury powszechnej. Bibliotekarstwo publiczne powiatu złotowskiego, którym kierowała należało zawsze, do właściwie pojmującego społeczną misję biblioteki , uznające użytkownika najważniejszym jego elementem. Z jej inicjatywy, 1 czerwca 1967 roku, 3 wyróżniające się biblioteki uhonorowano nadaniem imion patronów. Uroczystość połączona z konferencją naukową była świętem książki polski, w którym udział wzięli bibliotekarze okresu międzywojennego z Marią Zientarą-Malewską , oraz pisarze ziem zachodnich i północnych.

Wprowadziła w latach 60. obowiązek prowadzenia kronik przez biblioteki publiczne ziemi złotowskiej, które są obecnie nieocenionym źródłem do badań nad dziejami tamtejszych społeczności lokalnych. Nauczyła bibliotekarzy właściwego rozumienia znaczenia słowa i książki polskiej . Opublikowała wiele artykułów o historii bibliotekarstwa złotowskiego i nakłoniła do podjęcia prac przyczynkarskich przez bibliotekarzy nie tylko ziemi złotowskiej, ale także bytowskiej. Wyniki tych działań ogłosiła w w publikacji pt. „Książki i biblioteki w Złotowskiem i Bytowskiem . Materiały z sympozjów” (1976). Była organizatorką wielu konferencji naukowych i sympozjów. Reprezentowała bibliotekarstwo ziemi nadnoteckiej na kongresach i konferencjach naukowych, wygłaszając na nich referaty. Wielokrotnie wyrażała opinie i uwagi w sprawach istotnych dla bibliotekarstwa polskiego. Przebywając na emeryturze nadal interesowała się sprawami bibliotekarstwa współczesnego i przekazywała najmłodszym w zawodzie najlepsze wzorce pracy z czytelnikiem.

Założyła w 1958 roku Oddział Powiatowy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Złotowie .Przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej .Wspólnie z Marią Hudymową utworzyła Okręg w Koszalinie. W 1975 roku należała do współtwórców Okręgu Pilskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W latach 1975-1989 pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej Okręgu systematycznie organizowała spotkania członków z działaczami polonijnymi spod znaku Rodła. Kierowała także do roku 1996 pracą Koła SBP w Złotowie. Była delegatem na krajowych zjazdach SBP i wszystkich zjazdach Okręgu i Oddziału Pilskiego. Udało się jej wychować zespół bibliotekarzy, który aktywną przynależność do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich uznaje za zaszczyt i obowiązek zawodowy.

Koleżanka Regina Korczak była wielkim autorytetem i niedoścignionym wzorem dla społeczności północnej Wielkopolski, osobą niezwykle życzliwą i taktowną. Jej radością była rodzina. Kochała podróże w towarzystwie męża Tadeusza i spacery po złotowskiej promenadzie. Zawsze elegancka z nieodłącznym kapeluszem na głowie.

Za dokonania dla kultury polskiej uhonorowana została wieloma wyróżnieniami i nagrodami, m.in. : Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski(1985),odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”(2007) i Honorową Odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich(1972). Wyrazem najwyższego uznania dla bibliotekarstwa nadnoteckiego było przyznanie jej pierwszej, ustanowionej w 2006 roku przez Oddział Pilski, Nagrody im. Zofii Narkiewicz. Uchwałą z 31 maja 2009 roku Krajowego Zjazdu Delegatów przyznano Jej godność Honorowego Członka Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za zasługi dla bibliotekarstwa wielkopolskiego.

oprac. Maria Bochan