Zmarł Franciszek Łozowski
Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Franciszka Łozowskiego, Członka Honorowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu w latach 1964-1991 i redaktora "Słownika bibliotekarzy wielkopolskich 1918-2000".
W 2001 roku za swoją pracę został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Był także inicjatorem ustanowienia Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego, przyznawanej od 1994 roku bibliotekarzom województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa. Sam tę Nagrodę otrzymał w 2002 roku.
Pogrążonym w bólu Najbliższym składamy wyrazy współczucia, łącząc się w przeżywaniu tych trudnych dni.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek 18 października br. o godz. 14.30 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.
Franciszek Łozowski - wspomnienie
16.01.1928 - 3.10.2024
Historyk, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1955), asystent na Wydziale Filozoficzno-Historycznym tegoż Uniwersytetu, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu w latach 1964-1991.
Był organizatorem bibliotek publicznych w województwie poznańskim i koordynatorem działań bibliotek różnych sieci w regionie. Konsekwentnie rozbudowywał, unowocześniał i modernizował biblioteki publiczne. Dzięki jego inwencji i umiejętnej współpracy z władzami wojewódzkimi do 1975 r. wybudowano lub adaptowano obiekty dla bibliotek powiatowych w Nowym Tomyślu, Ostrzeszowie, Obornikach, Gostyniu, Kościanie i Krotoszynie. W trudnych latach 80-tych minionego wieku uzyskał dla 25 bibliotek samodzielne pomieszczenia oraz zainicjował budowę bibliotek w Kostrzynie, Suchym Lesie, Luboniu i Czerniejewie. Biblioteki wyposażał w zestawy urządzeń do nauki języków obcych, tworząc gabinety audio w bibliotekach powiatowych. Wprowadził także do polskiej praktyki bibliotekarskiej rozbudowę księgozbiorów o literaturę niebeletrystyczną, regionalną oraz dokumenty życia społecznego. Dbał o tworzenie się wokół bibliotek młodzieżowego ruchu miłośników książki „Pro Libris”. Współdziałał z poznańskim środowiskiem literackim i naukowym w organizowaniu spotkań z czytelnikami.
Podczas kierowania Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Poznaniu przekształcił ją w uznany w kraju ośrodek instrukcyjno-metodyczny i informacyjno-bibliograficzny. Od 1981 r. rozpoczął edycję wydawanej do dzisiaj „Bibliografii Regionalnej Wielkopolski”.
Wykładał w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Policealnym Studium Bibliotekarstwa Zaocznego w Poznaniu, w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy im. Joachima Lelewela w Jarocinie. Występował także jako prelegent na wielu konferencjach i sympozjach w kraju.
Swoją pracę zawodową łączył z działalnością społeczną. Powołany został przez Ministra Kultury i Sztuki do Państwowej Rady Bibliotecznej, w latach 1968-1980 był również członkiem Prezydium i Przewodniczącym Sekcji Czytelnictwa. Wchodził w skład Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu w latach 1982-1986 oraz przewodniczył Komisji Wychowania, Oświaty i Kultury.
Przygotował szereg publikacji naukowych z historii Wielkopolski XX wieku oraz zapisał się jako autor lub redaktor opracowań i czasopism dotyczących bibliotekarstwa wielkopolskiego, m.in. „Biblioteki publiczne województwa poznańskiego” (1968), „Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Wielkopolsce 1920-2000” (2001), „Słownik bibliotekarzy wielkopolskich 1918-2000” (2001), „Informator Bibliotekarza Wielkopolskiego” (1967-1972). Regularnie wypowiadał się na łamach czasopism kulturalnych i bibliotekarskich, zwłaszcza „Bibliotekarza”.
Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, pełniąc na przestrzeni lat funkcje członka Prezydium i wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego (lata 1972-2001), w późniejszych latach członka Głównej Komisji Rewizyjnej (lata 2001-2005). W latach 1966-2001 był przewodniczącym Okręgu Województwa Poznańskiego. Reprezentował również Stowarzyszenie na zjazdach bibliotek niemieckich.
Z jego inicjatywy od 1994 r. do dziś bibliotekarzom województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa przyznawana jest Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego - przedwojennego dyrektora Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Franciszek Łozowski był wielokrotnie honorowany odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2001). Od 1993 r. był Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W 2002 r. został laureatem Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego.
Pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako wybitny bibliotekarz, ale przede wszystkim jako życzliwy i serdeczny Kolega.
Zarząd Okręgu Wielkopolskiego SBP