XV Dzień Patrona Bibliotekarzy Wielkopolskich

XV Dzień Patrona Bibliotekarzy Wielkopolskich, to przepiękny słoneczny dzień 15 września 2018 roku. Tym razem bibliotekarze, ich przyjaciele i goście zaproszeni zostali przez organizatora, Oddział Pilski na Ziemię Krajeńską w powiecie pilskim. Gościem szczególnym jubileuszowego spotkania była Koleżanka Joanna Pasztaleniec – Jarzyńska, Prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Wyrazem szacunku dla bibliotekarzy był także udział gospodarzy tej ziemi – Pani Bogusławy Jagodzińskiej Burmistrz Miasta i Gminy Wyrzysk i Pana Józefa Lewandowskiego Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Łobżenica.
Dzień Patrona rozpoczął się „małą czarną”, koncertem zespołu „Błękit Krajny” oraz zwiedzaniem Biblioteki i Izby Muzealnej w Gminnym Centrum Kultury w Łobżenicy.
Każdy Dzień Patrona, od pierwszego w dniu 7 sierpnia 2004 roku, był spotkaniem modlitewno – integracyjnym bibliotekarzy różnych sieci, naukowych, publicznych, szkolnych, pracujących i nestorów, teoretyków i praktyków bibliotekarstwa. Tak było i tym razem. Wszyscy o 11.00 spotkali się na Mszy św. w najstarszym polskim Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Królowej Krajny w Górce Klasztornej. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Lipski gospodarz miejsca, przełożony Misjonarzy Świętej Rodziny, rektor Sanktuarium. Dodatkowym przeżyciem był śpiew sanktuaryjnego chóru Towarzystwa Śpiewaczego Magnificat pod dyrekcją Ewy Dmochewicz. Po Mszy św. bibliotekarze mieli możność poznania historii Sanktuarium i odbycia „pielgrzymiego” spaceru po najważniejszych miejscach oraz wspólnego zdjęcia przed pomnikiem ks. Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Następnie wszyscy wspólnie udali się do Osieka nad Notecią w gminie Wyrzysk, do Muzeum Kultury Ludowej. U wrót Muzeum, przy śpiewie zespołu „Osieczanki”, powitani zostali chlebem i solą. Potem po wspólnej biesiadzie przy piknikowym posiłku rozpoczęło się uroczyste spotkanie, które prowadziła Maria Bochan. Były wyróżnienia i podziękowania, oraz spotkania z twórcami nauki i kultury krajeńskiej: prof. dr hab. Jowitą Kęcińską-Kaczmarek historykiem kultury i języka krajeńskiego, Konradem Kaczmarkiem pisarzem i pasjonatem pszczelarstwa, Zdzisławem Seroką poetą i regionalistą, Piotrem Brzezińskim artystą fotografikiem. Swoje pasje prezentowały koleżanki bibliotekarki z Oddziału Pilskiego: Lidia Bączkowska artystka ludowa i Wiesława Pyrcz pisarka. Spotkaniu towarzyszyły również dwie wystawy: Elżbiety Wrzeszcz „Impresje z podróży” rysunki węglem i Sylwii Mróz „Złotów” akwarele.
Niecodziennością „w plenerze” było wręczenie przez Joannę Pasztaleniec – Jarzyńską Prezes SBP przyznanych odznaczeń: Zasłużony dla Kultury Polskiej – Bogusławie Dembińskiej z Trzcianki i Odznaki Honorowej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Aleksandrze Iwanickiej z Piły.
Gratulacje na ręce Marii Bochan, przewodniczącej Oddziału Pilskiego, organizatora XV Dnia Patrona skierowali : Koleżanka Joanna Pasztaleniec – Jarzyńska, Pani Bogusława Jagodzińska Burmistrz Miasta i Gminy Wyrzysk , Pan Józef Lewandowski Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Łobżenica, Pani Iwona Smarsz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, oraz Magdalena Smełsz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku.
Niespodzianką dla uczestników były specjalne wyróżnienia specjalnym dyplomem i wydawnictwami: Janiny Małgorzaty Halec z Leszna i Janusza Ambrożego inicjatorów pierwszego spotkania w 2004 roku. Podobnymi podziękowaniami uhonorowano najwytrwalszych „miłośników święta”: Aleksandrę Baumgart i Henryka Janaska z Oddziału w Koninie, Krystynę Dzikowską, Irenę Jurgę i Eugenię Sternal z Leszna, Gwidonę i Janusza Kempińskich, Elżbietę i Stanisława Andrzejewskich i Hannę Gałkowską z Poznania, Elżbietę Należytą, Ewę Burzyńską, Iwonę Supronowicz i Janinę Kolis z Oddziału Pilskiego. Wspomnieć należy, że wszyscy obdarowani zostali książkami, wizerunkiem Matki Boskiej Góreckiej i jabłkami z białośliwskich sadów.
Po wspólnej uroczystości, każdy miał możliwość spaceru i zwiedzenia Muzeum, spotkania z twórcami kultury i zanikającymi zawodami, przejażdżki bryczką …, najważniejsze były jednak koleżeńskie rozmowy przy śpiewie „Osieczanek”.
Z kronikarskiego obowiązku należy również zauważyć, że wszystkie Koła i Oddziały SBP obdarowano jubileuszowym plakatem, projektu artysty plastyka Andrzeja Podolaka, nawiązujący kolorystyką do barw Ziemi Krajeńskiej.

Autor tekstu: Maria Bochan, przewodnicząca Oddziału w Pile, uczestnik piętnastu Dni Patrona św. Wawrzyńca

Spotykamy się po raz piętnasty, Pierwszy Dzień Patrona to 7 sierpnia 2004 roku, inicjatywa 3 osób, Janiny Małgorzaty Halec, Janusza Ambrożego i Marii Bochan. Wszyscy są dzisiaj z nami. Pierwsze spotkanie to działania Oddziału Pilskiego, Gołańcz – Smogulec – Margońska Wieś. A później inny zakątek Wielkopolski i zaproszenia z Oddziałów: Leszno, Poznań, Kalisz, Konin, Ostrów Wlkp.
Zawsze spotkanie modlitewno – integracyjne bibliotekarzy różnych sieci, naukowych, publicznych, szkolnych, pracujących i nestorów, teoretyków i praktyków bibliotekarstwa. Konferencje, wykłady, koncerty, spotkania z nauką i dziedzictwem kulturowym Wielkopolski - Bukówiec Górny, Włoszakowice, Dobrzyca, Ląd, Gołuchów, Zaniemyśl, Lednogóra, Gniezno, Antonin, Ciążeń. Zawsze z nami, patron naszego zawodu św. Wawrzyniec z Brindisi. Od pomnika św. Wawrzyńca na Rynku w Gołańczy, po kościoły pod wezwaniem, ołtarze.

Wyróżnienia

  • Zasłużony dla Kultury Polskiej – Bogusława Dembińska,
  • Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Aleksandra Iwanicka

Podziękowania

  • Inicjatorzy:
    - Janina Małgorzata Halec
    - Janusz Ambroży
  • Miłośnicy święta, po raz jedenasty
    Konin: Aleksandra Baumgart, Henryk Janasek
    Leszno: Krystyna Dzikowska, Irena Jurga, Eugenia Sternal
    Poznań: Gwidona i Janusz Kempińscy, Elżbieta i Stanisław Andrzejewscy, Hanna Gałkowska
    Piła: Elżbieta Należyta, Ewa Burzyńska, Iwona Supronowicz, Janina Kolis

Goście

  • Pani Bogusława Jagodzińska, Burmistrz Wyrzyska
  • Joanna Pasztaleniec - Jarzyńska, Prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Twórcy

  • Prof. dr hab. Jowita Kęcińska-Kaczmarek - Krajna, gwara krajeńska, strój krajeński
  • Konrad Kaczmarek
  • Zdzisław Seroka i Piotr Brzeziński

Osieczanki

Zespół Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku, w świetlicy muzycznej w Osieku nad Notecią. Powstał w połowie 2016 roku. Liczy 16 osób. Szeroki repertuar, od piosenki ludowej do piosenki współczesnej. Liczne występy w sąsiednich gminach, udział w konkursach. Śpiew i ćwiczenia fitness. Instruktorem zespołu jest Pani Danuta Błażejczak.

Galeria zdjęć

Autor zdjęć: P. Beata Walczak