Fredry 10 - Wizyta studyjna Koła SBP przy WBPiCAK

Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej mieści się w centrum miasta, przy Fredry 10. Jednak, żeby ujrzeć jej bryłę musimy okrążyć budynek. W 2009 roku biblioteka razem z wydziałem przeniosła się z Collegium Novum (al. Niepodległości 4) do nowoczesnego, wkomponowanego w dziedziniec Collegium Maius budynku. Koncepcja spotkała się z uznaniem, otrzymała nagrodę im. Jana Baptysty Quadro i nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. Swoje istnienie w tym miejscu zawdzięcza prof. Józefowi Tomaszowi Pokrzywniakowi, który został jej patronem. Oferuje studentom i pracownikom naukowym bardzo bogaty księgozbiór, liczący ponad 200 tysięcy woluminów. Nowoczesne wyposażenie (wrzutnia biblioteczna, urządzenia do samodzielnego wypożyczania i oddawania książek), samodzielne, wyciszone pokoje nauki, strefę relaksu rozlokowano na trzech kondygnacjach budynku. Tam też czytelnicy mogą korzystać z wolnego dostępu do półek. Magazyn ze starszym księgozbiorem mieści się w piwnicy budynku.

Warto nadmienić, że zbiory biblioteki mają charakter publiczny i są dostępne nie tylko dla studentów i pracowników naukowych. Regulaminowo ograniczone są wypożyczenia na zewnątrz, lecz każdy zainteresowany może przyjść i skorzystać na miejscu z zasobów (z komputera i skanera, stanowiska w czytelni czy z wygodnej kanapy).

Przy okazji odwiedzin w bibliotece koniecznie trzeba zajrzeć do samego Collegium Maius. Ponad stuletni budynek, odrestaurowany w 2009 roku, zachwyca neobarokowym dziedzińcem, a w witrażach przy klatkach schodowych czekają na nas: Jan Kochanowski i Ignacy Krasicki (główny przedmiot badań prof. Pokrzywniaka) oraz nobliści polscy: Sienkiewicz, Reymont, Miłosz i Szymborska. Na uwagę zasługują również pasaże Komedy i Barańczaka.

Dzięki uprzejmości dyrektora biblioteki, dra Józefa Malinowskiego miałyśmy okazję odwiedzić ten niezwykły gmach i ulokowaną obok bibliotekę naukową. Po gmachu i bibliotece oprowadzała nas Magdalena Jankowska, pracownik biblioteki. Liczymy na rewizytę!

Renata Czarnecka-Pyła

Galeria zdjęć