XVIII Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy św. Wawrzyńca w Lesznie - relacja

16 września 2023 r. już po raz osiemnasty członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z Wielkopolski, czynni zawodowo bibliotekarze z różnych typów bibliotek, zarówno publicznych, naukowych, pedagogicznych i szkolnych, emeryci oraz goście, uczestniczyli w XVIII Patronalnym Święcie Bibliotekarzy Wielkopolskich. Zaszczyciły nas swoją obecnością Członkinie Honorowe SBP Maria Bochan i Janina Małgorzata Halec.

Tegoroczne Patronalne Święto zorganizowane zostało przez leszczyński Oddział Stowarzyszenia i odbyło się w Lesznie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: Piotr Jóźwiak - prezydent miasta Leszna oraz naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Leszna – Marcin Kochowicz.

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża,którą prowadził ksiądz Tomasz Sage. Po niej zebrani przeszli do nowego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka - Leszczyńskiej Galerii Książki - na placu Jana Metziga 25.

Tam zebranych powitali oficjalnie, przewodnicząca oddziału SBP w Lesznie Ewa Bartkowiak-Nabzdyjak, prezydent Piotr Jóźwiak oraz dyrektor MBP w Lesznie – Andrzej Kuźmiński. Po nich głos zabrał Mariusz Polarczyk – przewodniczący Okręgu SBP w Poznaniu oraz Maria Bochan.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie biblioteki. Wszyscy byli pod wrażeniem nowoczesnego gmachu i rozwiązań w nim zastosowanych. Był czas na rozmowy, dyskusje i wspomnienia.

Czas spędzony w bibliotece uprzyjemnił koncert Zespołu wokalnego „Arabeska”, który pod kierunkiem prowadzącej Ewy Halatyn przygotował koncert.

Po wspólnym obiedzie, uczestnicy spacerem przeszli do Biblioteki Ratuszowej, która znajduje się na leszczyńskim Rynku. Tam o jej działalności barwnie opowiadał dyrektor MBP Andrzej Kuźmiński. W obchodach Święta uczestniczyło ponad 70 osób.

Następne Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy przygotuje poznański Oddział SBP.

Galeria zdjęć