Tryumf koloru – podwaliny sztuki współczesnej

„Gdy ktoś – nazywając kolor – powie czerwony i usłyszy to pięćdziesiąt osób, można się spodziewać pięćdziesięciu czerwieni w ich głowach i będą to bardzo różne czerwienie”, powiedział Josef Albers – grafik i teoretyk koloru.

Żeby się o tym przekonać, jeszcze do 11 grudnia 2022 można się wybrać na wystawę Tryumf koloru w CK Zamek. Zachęcamy i nie ukrywamy, że ekspozycje realizowane przez kuratorów Zamku budzą wśród członków i sympatyków SBP stałe zainteresowanie.

W czwartkowe popołudnie, jako Koło SBP przy Bibliotece wojewódzkiej wzmocnione przez przedstawicielki SBP z Biblioteki Raczyńskich, wybrałyśmy się na oglądanie i zgłębianie sztuki graficznej z przełomu XIX i XX wieku.

Na wystawie zgromadzono ponad 100 prac wykonanych przez francuskich artystów lub twórców tworzących w Paryżu w owym czasie. Prezentowany zbiór grafiki, przechowywany na co dzień w Muzeum Narodowym w Krakowie, w większości pochodzący z kolekcji Feliksa Jasieńskiego (znakomitego kolekcjonera, darczyńcy i mecenasa sztuki), pozwala prześledzić ewolucję zastosowania koloru w grafice, w której do pewnego momentu obowiązywał prymat czerni i bieli.

Fin de siècle przyniósł nobilitację grafice jako dziedzinie sztuki. Wymiar użytkowy i komercyjny był oczywisty, jednak walory artystyczne to novum dostrzeżone przez odbiorców i kolekcjonerów tego okresu.

Z dodatkowych atrakcji na pewno można wymienić możliwość zwiedzania wystawy z audioprzewodnikiem (specjalnie nagrana ścieżka dźwiękowa przeprowadza zwiedzających przez barwny świat arcydzieł grafiki francuskiej) oraz reprodukcje plakatów do kupienia w zamkowym sklepiku (wybór jest spory, a wiadomo, wszystkiego mieć nie można).