Czy w bibliotece jest miejsce na Wikipedię? Praktyki współpracy w świecie Wikimediów

Spotkanie odbyło się 11 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu w godzinach popołudniowych i miało charakter zapoznawczy, w zamiarze integrujący społeczność bibliotekarzy - wikipedystów, rozproszonych w poznańskich bibliotekach. Mogliśmy spotkać się w gronie 12-osobowym. Między nami byli zarówno początkujący, jak i zaawansowani wikipedystki i wikipedyści z Koła Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej. Zarejestrowało się 15 osób, ale z przyczyn niezależnych - jak organizacja innych wydarzeń Tygodnia Bibliotek, nie wszystkie zainteresowane osoby mogły przybyć na nasze spotkanie.

Specjalne podziękowania kierujemy do Natalii Szafran-Kozakowskiej ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, która prowadziła spotkanie i prezentowała przykłady współpracy, jakie podejmują instytucje biblioteczne z Wikipedią i jej projektami siostrzanymi, takie jak Akcje 1Lib1ref- jeden bibliotekarz jeden przypis, organizowane od 15 stycznia od 14 lutego każdego roku oraz z okazji Tygodnia Bibliotek w maju https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Biblioteka/1Lib1Ref_2022. O bieżących propozycjach współpracy wikipedystów można dowiedzieć się z profilu Stowarzyszenia na FB https://www.facebook.com/WikimediaPolska Społeczność jest otwarta i bardzo zróżnicowana.

Usłyszeliśmy jak wzajemne podnoszenie kompetencji cyfrowych i merytorycznych wpływa na jakość największej encyklopedii świata poprzez wspólne akcje, kampanie, konkursy, których celem jest budowanie wolnej wiedzy, otwieranie zasobów, dostarczanie rzetelnych źródeł.

Inicjatorka spotkania, Żaneta Szerksznis wspomniała o współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, która rozwija się stosunkowo niedługo, bo od jesieni 2019 roku. Wtedy Biblioteka rozpoczęła współpracę z Fundacją „Otwórz się” realizującą projekt „Podkasty dla Wikipedii” planowanej na Tydzień Otwartej Nauki . Borys Kozielski zrealizował nagrania ilustrujące wybrane hasła z okazji 100-lecia UAM oraz krótkie wykłady naukowe, np. o rękopisach z Milicza https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:R%C4%99kopisy_z_Milicza.mp3 Wspomniany był też projekt Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w ramach Szkoły Nauk Humanistycznych UAM https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Edukacja/Wiki_UAM

Wymieniliśmy się doświadczeniami nad redakcją haseł, dodawaniem zdjęć do Wikimedia Commons, o dyskusji nad hasłami - kiedy są przesyłane z przestrzeni publicznej encyklopedii do brudnopisu autora. Magdalena Słocińska mówiła o współpracy i szkoleniach zorganizowanych online wokół tworzenia haseł WBPiCAK i wspaniałej współpracy ze trenerem Wikipedystą.
Podczas dyskusji w Wikipedia Cafe rozmawialiśmy o naszych planach współpracy nad powstaniem szablonu do edycji opisów bibliotek w Wikipedii. Nasze spotkania będziemy kontynuować w szerszym gronie pod egidą Natalii Szafran-Kozakowskiej.

Już teraz zapraszamy do współpracy i na następne spotkanie w WBPiCAK . Dużo dobrego przed nami!

Zapraszamy do wysłuchania serii podkastów - Jak Wikipedia zmienia świat? https://pl.wikimedia.org/wiki/Wikiradio

Galeria zdjęć - fot. Joanna Błoch

Prowadząca

Natalia Szafran-Kozakowska, wikipedystka, administratorka polskiej Wikipedii, autorka kilkuset haseł z dziedziny filmu i literatury. W życiu zawodowym jako specjalistka ds. wspierania społeczności w Wikimedia Polska, działa na rzecz twórców i twórczyń Wikipedii, organizuje wydarzenia powiązane z wolną encyklopedią i szkoli nowych wikipedystów i wikipedystki. Współpracowała m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem SWPS, Ambasadą Szwecji w Polsce i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich. Wierzy, że darmowy i powszechny dostęp do wiarygodnej i neutralnej wiedzy może zmienić świat.