Blisko, coraz bliżej… Katalonia… Barcelona… Gaudi

Kiedy kawałek Barcelony przybywa do Poznania nie możemy być obojętni - jako ludzie kultury i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy WBPiCAK - musimy to zobaczyć. Z potrzeby poznania ważnej części historii sztuki i architektury pojawiłyśmy się 14 kwietnia 2022 w CK Zamku na wystawie “Antoni Gaudi”. Z materiałów prasowych organizatora wynika, że jest to “pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta”. Trochę to zaskakujące, ale i zachęcające.

Pierwsze kroki

Zaczynamy w Sali Wystaw poświęconej przede wszystkim budowie świątyni Sagrada Familia, która trwa ze zmiennym natężeniem od 1882 roku. Oglądamy modele funikularne, filmy, rysunki, zdjęcia z różnych okresów wznoszenia budowli. Następnie przechodzimy przez Hol Kolumnowy, gdzie intryguje nas surrealistyczna praca audiowizualna “The awakening of the Batllo House”. Animacja była zaprezentowana w 2015 roku na fasadzie Casa Batllo. Przed budynkiem zebrało się wówczas ponad 20 tys. osób, które ustawiły alarmy w telefonach na jedną godzinę, aby obudzić smoka. Jak niesamowicie wyglądało przebudzenie potwora, można zobaczyć w internecie, albo oczywiście na wystawie.

Eksponaty

Poza makietami najważniejszych prac artysty: Casa Mila, Casa Vicens, Casa Batllo, kominów wentylacyjnych La Pedrery, możemy przyjrzeć się mniejszym formom przestrzennym - drzwiom, krzesłom, parkietów, a także wzbudzającym nasz szczególny zachwyt - klamkom do drzwi. W przedmiotach użytkowych Gaudiego zaskakuje ich funkcjonalność i wygoda użycia, przy bardzo ekstrawaganckiej formie.

Realia

Poznawanie prac Antoniego Gaudiego sprawia wielką przyjemność, ale mogą pojawić się wątpliwości, czy wystawa porwie przeciętnego zwiedzającego tak, jak zachwycają “na żywo” budynki jego autorstwa. Kto był w Barcelonie ten wie o czym mowa. Organiczność architektury zaskakuje, ale szukając w głowie odniesień, odwołań do świata natury i
dotychczasowych dokonań człowieka połączonych na zawsze z przyrodą, pobudzamy naszą wyobraźnię. Linie są płynne, bajkowe, szalone i genialne, mozaiki w parku Guel i ceramiczne ławki pozostają na zawsze w sercu i pamięci.

Magia

Trzeba przyznać, że czuć było pewną magię i cichy podziw dla geniuszu, kiedy stałyśmy przed modelem sznurkowym w Sali Kominkowej. Powstała tam jedna z naszych wspólnych, pamiątkowych fotografii. Polecamy wystawę, bo niewątpliwie rozbudza chęć pogłębienia wiedzy i zobaczenia wszystkiego na własne oczy lub doczytania o dokonaniach Gaudiego w książkach.

Pokój zabaw

Oprócz samej ekspozycji, na uwagę zasługuje również pięknie zaaranżowany pokój zabaw dla dzieci, który został przygotowany przy okazji wystawy. Wielkie brawa za pomysł iwykonanie!

—---------------------------
Wystawa “Antoni Gaudi”, CK Zamek w Poznaniu, termin 5.03-3.07.2022

Galeria zdjęć